eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2011

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2011

2011-11-10 12:47

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2011


fot. mat. prasowe

Czy branża budowlana jest bardziej narażona na negatywne skutki zatorów płatniczych niż inne sektory

Czy branża budowlana jest bardziej narażona na negatywne skutki zatorów płatniczych niż inne sektory usług?

Równie niepokojące dane dotyczą średniej długości przeterminowanych zobowiązań. Wśród badanych zaledwie 9% nie doświadczyło takiego problemu. A blisko połowa (49%) ocenia je na co najmniej 30 dni.

„Niepokojące jest szczególnie to, że tak negatywna ocena terminowości w branży budowlanej nie wpłynęła na częstszą weryfikację wiarygodności finansowej przed rozpoczęciem współpracy. Tylko 33% badanych firm zawsze dokonuje takich analiz. Przodują oczywiście finansiści, ale i w ich przypadku wynik też jest niski – 51%. Patrząc przez pryzmat konsekwencji jakie niesie za sobą nieterminowość firm z branży budowlanej należy, naszym zdaniem, szczególnie podkreślać konieczność sprawdzania wiarygodności finansowej partnerów biznesowych przed podjęciem ostatecznej decyzji o współpracy.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

fot. mat. prasowe

Jaka jest średnia długość zaległości w płatnościach w sektorze usług budowlanych?

Jaka jest średnia długość zaległości w płatnościach w sektorze usług budowlanych?

Tak duża liczba niesolidnych partnerów i opóźnień w regulowaniu zobowiązań stawia całą branże w negatywnym świetle. Jednakże pojawia się coraz więcej narzędzi, dzięki którym firmy mogą udokumentować swoją rzetelność. Przykładem mogą być certyfikaty potwierdzające wiarygodność finansową. Zdaniem ponad jednej trzeciej (37%) respondentów posiadanie przez kontrahenta certyfikatu zaświadczającego o jego wiarygodności finansowej jest często kluczowym czynnikiem wpływającym na ostateczny wybór partnera biznesowego.

Informacje o badaniu
Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej (będący głównym elementem raportu BIG) zaczęto badać, w celu stałego monitorowania wpływu bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy BIG InfoMonitor, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza badanie wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm –dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Do sierpnia 2009 r. nazwę wskaźnika określano jako BOG. We wrześniu 2009 zmieniono jego nazwę na wskaźnik BIG. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: