eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2011

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2011

2011-11-10 12:47

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2011

Wskaźnik BIG © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ciągu ostatnich 3 miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej nieznacznie wzrósł i wynosi obecnie 11,51 pkt. Firmy uodporniły się na negatywne informacje płynące z międzynarodowych rynków finansowych, potrafią zabezpieczyć swoje interesy i radzić sobie pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych- wynika z XVI edycji Raportu BIG publikowanego przez BIG InfoMonitor S.A. W najnowszej edycji szczególne miejsce zostało poświęcone branży budowlanej. Okazuje się ona jest bardziej narażona na ryzyko nieterminowych płatności niż inne branże.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2011

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG

Wskaźnik BIG

W XVI edycji publikowanego od czterech lat Raportu BIG doszło do nieznacznego podwyższenia głównego indeksu BIG. Kluczowy wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego miał wzrost spłacanych zaległych zobowiązań wśród klientów instytucjonalnych. Warto dodać, że istotna zmiana dotyczy również poziomu terminowo regulowanych należności – poprawę w tej kategorii zauważył każdy z badanych segmentów.

Na poprawę głównego wskaźnika bezpieczeństwa działalności gospodarczej wpływ miały opinie dostawców usług finansowych (wzrost o 1,19 pkt. z 8,19 pkt. do 9,38 pkt.) oraz usług masowych (wzrost o 2,91 pkt. - z 7,60 pkt. do 10,51 pkt.). Niestety w tym samym okresie negatywne opinie przeważyły wśród przedsiębiorców, zanotowano spadek o blisko 4,5 pkt 19,77 pkt. do 15,28 pkt.

„Mimo wahań w poszczególnych badanych sektorach ogólny wskaźnik pokazuje, że polskie firmy uodporniły się na zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych. Wartość Wskaźnika BIG utrzymuje się na podobnym poziomie. Niewątpliwie są to pozytywne sygnały. Pokazują, że firmy potrafią radzić sobie w trudnych czasach. Z naszej perspektywy istotne jest również to, że obserwujemy stały wzrost korzystania z narzędzi pozwalających weryfikować wiarygodność finansową kontrahentów oferowanych w ramach systemu wymiany informacji gospodarczych. Starając się wyjść naprzeciw tym tendencjom również rozwijamy swoje produkty umożliwiające szybkie sprawdzenie potencjalnych partnerów biznesowych.” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach

Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach

Specjalne miejsce w XVI edycji raportu BIG autorzy poświecili sektorowi usług budowlanych. Blisko 45% badanych z branży budowlanej ocenia, że obecne wahania na rynkach finansowych będą miały istotne odzwierciedlenie w ich biznesie, stanowiąc poważny problem dla całego segmentu usług budowlanych. Widać więc, że ta grupa pokazuje pewne obawy związane z sygnałami z otoczenia. Niestety aż 90% respondentów jest zdania, że prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze budowlanym jest znacząco utrudnione ze względu na zatory płatnicze, z czego aż 60% ocenia, że jest to jeden z głównych czynników stanowiących poważną przeszkodę w prowadzeniu ich działalności. Ta bolączka jest więc znacznie bardziej dotkliwa wśród budowlańców niż dostawców usług finansowych, usług masowych czy przedsiębiorców. Co więcej badani spoza sektora budowlanego również wskazują nieterminowe płatności jako jedną z głównych przeszkód we współpracy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: