eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2013

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2013

2013-09-11 12:49

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2013

Polskie firmy nadal mają problemy z terminowym otrzymywaniem płatności © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bieżąca wartość Wskaźnika BIG, mierzącego poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wynosi 14,11 pkt., oznacza to wzrost w porównaniu do czerwca 2013 o ponad 5 pkt. Obecna wartość Wskaźnika BIG jest najwyższa od stycznia 2010 roku. Dobre sygnały płyną z prawie wszystkich badanych sektorów, w tym przede wszystkim z branży budowlanej – wynika z 23. Raportu BIG, przygotowywanego cyklicznie przez BIG InfoMonitor S.A.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2013

Po wielu miesiącach oczekiwania, z opinii przedsiębiorstw powiało optymizmem. Najnowszy odczyt Wskaźnika BIG pokazuje wyraźną poprawę nastrojów. Warty podkreślenia jest nie tylko najwyższy od stycznia 2010 r. poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności, ale też fakt, że po raz pierwszy od tej daty odnotowano znaczący wzrost Wskaźnika BIG w dwóch kolejnych okresach, czyli na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej (BIG)

W ocenie polskich firm w ciągu ostatnich 3 miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wyrażany Wskaźnikiem BIG, wzrósł o 5,06 pkt. i obecnie wynosi 14,11 pkt


„Trzy miesiące temu byliśmy bardzo ostrożni w ocenie czy wzrost Wskaźnika BIG, czyli poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, oznacza ożywienie, czy chwilowe odbicie. Teraz możemy potwierdzić, że sytuacja gospodarcza wyraźnie się poprawia, oczekujemy w kolejnych miesiącach utrzymania tego pozytywnego trendu. Ożywienie gospodarcze, w ocenie firm, przekładać się będzie również na wzrost zatrudnienia i inwestycji” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu, BIG InfoMonitor S.A.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach

Na rynku budowlanym wzrósł poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej w porównaniu do wyników z poprzedniej edycji raportu. Wskaźnik wyraźnie wzrósł (+ 10,85 pkt. proc.), osiągając najwyższy poziom w historii 13,52 pkt


Wskaźniki w poszczególnych branżach również wzrosły. Wyjątkiem jest branża turystyczna, ale poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności w tym sektorze był już wcześniej wysoki. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost odnotowany w branży budowlanej. Wskaźnik BIG dla budownictwa wzrósł o blisko 11 pkt. do poziomu 13,52 pkt. To znaczący wzrost, bo przez wiele miesięcy oscylował wokół zera.

fot. mat. prasowe

Zdolność kontrahentów firmy do regulowania bieżących zobowiązań

Największa pozytywna zmiana nastąpiła w branży budowlanej. W ciągu ostatnich 3 miesięcy w tej grupie aż o 13 pkt. proc zwiększyło się grono pozytywnie oceniających zdolność do regulowania w termie zobowiązań przez kontrahentów


Mimo tak dobrych wyników polskie firmy nadal mają problemy z terminowym otrzymywaniem płatności. Zdaniem 80% badanych zatory płatnicze stanowią poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności, a 55% ankietowanych uznaje ten problem za często występujących w ich branży. Co jednak ważne udział negatywnych opinii w obu tych kategoriach spadł w porównaniu do poprzedniego badania.

fot. mat. prasowe

Jaki procent należności, wobec firm płacony jest zgodnie z terminem?

Najlepiej ściągalność zobowiązań oceniają dostawcy usług finansowych, wśród których 72% respondentów otrzymuje między 76% a 100% płatności na czas


„Na pewno nie można powiedzieć, że problemy z terminowym regulowaniem płatności są już za nami. To nadal jest poważna przeszkoda w prowadzeniu działalności. Niemniej jednak poprawa koniunktury gospodarczej powinna poprawić sytuację finansową firm, a co za tym idzie terminowość płatności. Niezależnie od tego każda firma powinna dbać zarówno o sprawdzanie wiarygodności finansowej swoich kontrahentów, jak i własny pozytywny wizerunek jako solidnego partnera biznesowego.” – podkreśla Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu, BIG InfoMonitor S.A.

Z pozostałych kategorii opisanych w Raporcie BIG również płyną pozytywne sygnały, jednak nie we wszystkich widać poprawę koniunktury. Aż 64% badanych firm wysoko ocenia zdolność do terminowego regulowania płatności przez inne podmioty w swojej branży. Niestety od ostatniego badania o 3 pkt proc. do poziomu 36% wzrósł udział firm, które oceniają, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci przekracza 100 tysięcy złotych.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: