eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia a pracownicy energetyki

Fuzje i przejęcia a pracownicy energetyki

2011-10-12 10:41

Fuzje i przejęcia a pracownicy energetyki

Pana/i zdaniem procesy fuzji bądź przejęcia w sektorze energetycznym w największym stopniu dotykają © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z badania PBS DGA przeprowadzonego na zlecenie On Board PR Ecco Network, ponad 44% badanych uważa, że fuzje i przejęcia w sektorze energetycznym niekorzystnie odbijają się na sytuacji pracowników tych przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Polacy a przejęcia i fuzje w energetyce

Fuzje i przejęcia spółek kapitałowych nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Struktura powstająca z połączenia dwóch spółek lub wcielenia spółki przejmowanej do przejmującej stanowi nową jakość. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie On Board PR Ecco Network, 44% respondentów twierdzi, że takie rozwiązania mają zły wpływ na zatrudnienie wśród pracowników firmy.

Przeprowadzone przez PBS DGA na zlecenie On Board PR badanie ukazało obawy Polaków dotyczące negatywnego wpływu fuzji i przejęć w przedsiębiorstwach na pracowników szeregowych. Ponad 30 procent wskazało na pracowników szeregowych tych firm, które są w procesie fuzji i przejęcia, jako grupę która w największym. Mniej niż co piąty respondent wskazuje klientów firmy. Tylko co 10 osoba zwróciła uwagę na kadrę zarządzającą jako tę grupę, którą najbardziej dotykają omawiane procesy. Na kadry menedżerskie wskazuje co 20 pytany.

fot. mat. prasowe

Pana/i zdaniem procesy fuzji bądź przejęcia w sektorze energetycznym w największym stopniu dotykają

Pana/i zdaniem procesy fuzji bądź przejęcia w sektorze energetycznym w największym stopniu dotykają


Co ciekawe nawet w badaniach opinii, opartych o szerokie postrzeganie społeczne tematu, jasno widać grupę, która jest i może być w przyszłości liderem zmian w polskich przedsiębiorstwach są nią: kierownicy i kadra menedżerska średniego szczebla. Jest ona wskazywana, jako ponosząca najmniejsze koszty społeczne procesów fuzji i przejęć – wynik o połowę lepszy, niż w przypadku najwyższego szczebla zarządzającego. Oznacza to, że komunikowanie do tej grupy, szans wynikających z fuzji lub przejęcia dla ich rozwoju kariery może być wiarygodnym elementem wspierającym komunikację wewnętrzną, skierowaną do pracowników.

On Board zapytał również Polaków o to, jaki wpływ mają fuzje i przejęcia na szeregowych pracowników firm uczestniczących w transakcji fuzji lub przejęcia. Badani najczęściej wskazali negatywny wpływ (18% raczej negatywny, 6% zdecydowanie negatywny). Niemal 15% ankietowanych uważa, że wpływ taki nie zachodzi, zaś 18% postrzega go w kategoriach pozytywnych (2% zdecydowanie pozytywny; 16% raczej pozytywny). Aż 43% wskazuje na brak wiedzy lub opinii w tej kwestii.

 

1 2

następna

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: