eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Grzechy główne Polaków

Grzechy główne Polaków

2011-10-05 11:34

Przeczytaj także: Jak wygląda życie studenckie?


Na szczęście małe przewinienia w pracy górują nad tymi cięższymi, jak wspomniane przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu. Do takiego przewinienia przyznaje się osobiście średnio 4 proc. Polaków. Niestety, znowu częściej grzeszą mężczyźni – aż 7 proc. miało promile we krwi podczas pracy. Tymczasem tylko 1 proc. Polek przyznało się do podobnej sytuacji.

Co ciekawe osoby, które pojawiają się w pracy pod wpływem, najczęściej mają wykształcenie zawodowe. Najsurowiej oceniają pojawianie się w biurze pod wpływem alkoholu osoby w wieku 18-29 lat – takie zachowanie potępia aż dziewięciu na dziesięciu młodych Polaków. Podobne przewinienie przeszkadzałoby tylko 55 proc. osób z wykształceniem zawodowym.

Ile kosztuje grzech?

– Postanowiliśmy sprawdzić, na co Polacy wydają pieniądze, gdy chcą spełnić swoje zachcianki, poprawić humor czy rozerwać się po ciężkim dniu pracy. Płacąc za nadprogramowe przyjemności, co trzeci Polak ma wyrzuty sumienia. Dlatego zbadaliśmy również jakim pokusom byśmy ulegali, gdyby było nas na nie stać – wyjaśnia Marta Krauze z Citeam.pl.

fot. mat. prasowe

Na co najchętniej wydajemy pieniądze?

Na co najchętniej wydajemy pieniądze?


Gdyby Polacy dysponowali większymi sumami, chcieliby poszaleć w znacznie większym stopniu niż pozwala im na to dotychczasowy budżet. Aż siedmiu na dziesięciu konsumentów, bez zmrużenia oka, wydałoby dodatkowe pieniądze na wakacje i podróże. Na drugim miejscu pożądanych przyjemności znalazły się zakup markowego obuwia, odzieży i luksusowych dodatków, które w takim samym stopniu chcieliby kupować zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Co więcej, im mniejsze miasto i niższe wykształcenie, tym większa chęć do wydawania pieniędzy właśnie na tego rodzaju zbytki. Ta grupa Polaków również rzadziej deklaruje chęć wydawania pieniędzy na przyjemności związane z podróżowaniem. Panowie dużo chętniej niż panie otaczaliby się modnymi gadżetami i w niemal takim samym stopniu, próbowaliby swoich sił w sportach czy rekreacji ekstremalnej (bungee, skoki, quady). – Tego rodzaju wskazania pokazują, jak powinny rozkładać się kategorie ofert publikowanych na serwisach zakupów grupowych. Podróże, rekreacja, dobra i usługi luksusowe najbardziej interesowałyby Polaków, gdyby mogli z nich skorzystać za cenę niższą o połowę – wyjaśnia Marta Krauze z Citeam.pl.

Przyjemności z domowego budżetu

Tymczasem szara rzeczywistość nie pozwala Polakom „pogrzeszyć”. Badania wykazały, że rodacy mogą sobie pozwolić głównie na opłacenie dość standardowych przyjemności. Największa grupa (51 proc.) poprawia sobie humor wychodząc do kina.

Równie duża grupa osób lubi pofolgować sobie i kupić nowe części garderoby – odzież czy buty. Na takie przyjemności domowy budżet odchudza niemal dwa razy więcej pań niż panów. Ci ostatni, w porównaniu do Polek, są bardziej wstrzemięźliwi w opłacaniu fryzjera czy kosmetyczki. Na tego rodzaju przyjemność portfele opróżnia aż połowa kobiet i tylko 4 proc. mężczyzn.

Tymczasem zaledwie czterech na dziesięciu Polaków stać jest na wyjście do kawiarni czy klubu, a tylko co trzecia osoba może sobie pozwolić na aktywny wypoczynek. Nie tylko jednak panie lubią lekko zgrzeszyć, gdyż już co trzeci mężczyzna w Polsce uprzyjemnia swój czas kupując drogie gadżety z działu nowych technologii. Polki mimo wszystko wolą zostawić pieniądze w salonie urody, bo zaledwie 6 proc. z nich decyduje się na zakup modnych gadżetów.

Informacje o badaniu
Badanie wykonała firma TNS OBOP na zlecenie serwisu zakupów grupowych Citeam.pl. Badanie zostało wykonane w dniach 23 – 26 września 2011 r., techniką wywiadu telefonicznego (CATI), na próbie 801 Polaków pracujących zawodowo. Grupa osób badanych była zróżnicowana pod względem płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejsca zamieszkania.


poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: