eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Grzechy główne Polaków

Grzechy główne Polaków

2011-10-05 11:34

Przeczytaj także: Jak wygląda życie studenckie?


Młodzi mają również o wiele bardziej poważne podejście do wierności wobec partnera – zdrada jest bowiem czynem godnym potępienia w oczach aż 9 na 10 osób w wieku 18-29 lat. Im Polak starszy, tym większa tolerancja wobec tego grzechu. Co ciekawe, zdrada jest częściej potępiana przez kobiety, osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańców północnej Polski.

Jak Polacy grzeszą w pracy?

– Postanowiliśmy zbadać, na ile lekkie grzeszki, których dopuszczamy się w pracy, są związane z nowymi technologiami. Czy zamiast pracować wolimy łączyć się ze znajomymi na Facebooku, rozmawiać przez Gadu-Gadu, a może za plecami szefa przeglądamy tak modne ostatnio świeże plotki z show-businessu – wyjaśnia Marta Krauze z serwisu zakupów grupowych Citeam.pl.

fot. mat. prasowe

Jakie grzeszki popełniamy w pracy?

Jakie grzeszki popełniamy w pracy?

Okazuje się, że najczęstszym przewinieniem, na jakie pozwalają sobie Polacy, jest korzystanie z telefonu służbowego w celach prywatnych. Takiego małego grzeszku dopuszcza się aż co czwarty Polak. Równie duża grupa osób pozwala sobie na wychodzenie z pracy wcześniej lub spóźnianie się, gdy szef nie widzi. Co ciekawe, częściej obu procederów dopuszczają się panowie.

Znacznie częściej na lekkie grzeszki w pracy pozwalają sobie mieszkańcy dużych miast z wyższym wykształceniem – zdarza się to aż co trzeciemu. Najbardziej sumienne są za to osoby mieszkające na wsi i w małych miastach do 20 tys. mieszkańców oraz Polacy ze wschodnich regionów kraju.

20 proc. Polaków siedzi w pracy na Facebooku

Czy jednak rodacy byliby równie tolerancyjni wobec własnych pracowników? Otóż nie, gdyż ponad połowa nie życzyłaby sobie spóźniania się podwładnych czy ich wcześniejszego wychodzenia, gdyby sama zarządzała firmą. Przeważająca większość Polaków nie zniosłaby pojawiania się pracowników w biurze w stanie wskazującym – alkoholowi w pracy NIE mówi aż co cztery na pięć osób.

Prawie co piąta osoba za plecami szefa korzysta ze swojego profilu na portalach społecznościowych, a 14 proc. pracujących robi w biurze zakupy przez Internet. Co ciekawe, podobnie duża grupa osób przegląda już na firmowym komputerze serwisy zakupów grupowych, poszukując najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert. – Biorąc pod uwagę, że zakupy grupowe działają w Polsce dopiero od kilkunastu miesięcy, liczba osób, które nawet w pracy przeglądają nowe zniżki, jest dość duża. Robi to już co dziesiąty Polak – komentuje Marta Krauze z serwisu zakupów grupowych Citeam.pl. Tyle samo osób zamiast pracować, przegląda portale plotkarskie.

Zakupy internetowe, grupowe i plotki są częstszym przewinieniem niż rozmawianie podczas pracy ze znajomymi za pośrednictwem komunikatorów w stylu Gadu-Gadu. Do tego przyznaje się bowiem tylko 7 proc. Polaków. Kto zatem grzeszy przez Internet częściej?

Mężczyźni częściej obijają się w pracy

Okazuje się, że palma pierwszeństwa przypada w tej kwestii panom, którzy częściej niż kobiety oddają się w pracy zarówno zakupom internetowym, nabywaniem kuponów zniżkowych z serwisów zakupów grupowych oraz przesiadywaniem na Facebooku czy Naszej-Klasie.

Wydaje się jednak, że Polacy dobrze wiedzą, jak bardzo ich uwagę w pracy mogą zaprzątnąć zakupy w sieci czy Facebook. Poddawania się wirtualnym pokusom w czasie pracy nie pochwalałaby już co piąta osoba, gdyby zarządzała własną firmą. Najbardziej otwarci na chwile relaksu w wirtualnym świecie są najmłodsi Polacy.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: