eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce IV-VI 2011

Praca w Polsce IV-VI 2011

2011-09-26 12:36

Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2011


Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do poprzedniego okresu zmalała (o 12,2%), najbardziej w podmiotach prowadzących działalność związaną z budownictwem (o 34,8%) oraz z transportem i gospodarką magazynową (o 31,6%). Największe trudności z obsadzeniem wolnych nowo utworzonych miejsc pracy miały jednostki prowadzące działalność w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz obsługi rynku nieruchomości, budownictwa oraz handlu; napraw pojazdów samochodowych.

Nowo utworzone wolne miejsca pracy przeznaczone były dla pracowników ze wszystkich, tzw. wielkich grup zawodowych, a przede wszystkim dla specjalistów, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz techników i innego średniego personelu.

Największe trudności ze znalezieniem właściwych kadr miały jednostki duże i małe głównie jednostki sektora prywatnego.

Należy zauważyć, że jednostki małe mają bardzo duży udział w zmianach zachodzących na rynku pracy. Jednostki te dysponowały na koniec II kwartału br. znaczącą liczbą wolnych miejsc pracy (31,9%), a jednocześnie utworzyły ponad 40% ogółu nowych miejsc pracy głównie w handlu; naprawach pojazdów samochodowych (24,8%), budownictwie (21,9%), przetwórstwie przemysłowym (14,3%) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (7,1%).

Zlikwidowane miejsca pracy

W ciągu I półrocza 2011 roku zlikwidowano 202,1 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (90,7%) oraz jednostkach małych (38,6%). Najwięcej miejsc pracy zlikwidowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych (25,0%), przetwórstwa przemysłowego (22,5%), budownictwa (14,1%), oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (5,0%).

W II kwartale 2011 roku zlikwidowano 94,0 tys. miejsc pracy, głównie w handlu; naprawach pojazdów samochodowych (25,5 tys.), przetwórstwie przemysłowym (20,3 tys.) oraz w budownictwie (11,1 tys.). Liczba zlikwidowanych miejsc pracy w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zmalała o 7,7%, najbardziej w działalności finansowej i ubezpieczeniowej o 48,0% i informacji i komunikacji o 47,5%, a najbardziej wzrosła w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej o 72,1%, administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych o 48,9% oraz administrowaniu i działalności wspierającej o 48,5%.

W stosunku do poprzedniego kwartału br. liczba zlikwidowanych miejsc pracy zmalała o 13,1%, najbardziej w działalności finansowej i ubezpieczeniowej o 53,8% oraz w budownictwie o 35,8%, natomiast wzrosła w edukacji o 65,9%, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej o 27,4% oraz opiece zdrowotnej i pomocy społecznej o 22,6%.

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy wg kwartałów

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy wg kwartałów


Z analizy dostępnych danych, tj. dla okresu I kwartał 2009 – II kwartał 2011 roku wynika, że tylko w IV kwartałach liczba zlikwidowanych miejsc pracy była wyższa od nowo utworzonych, natomiast w pozostałych kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba nowo utworzonych miejsc pracy). Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy oprócz sytuacji gospodarczej ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności.

Teresa Szulc - Główny specjalista

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: