eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Partie polityczne a wykluczenie cyfrowe

Partie polityczne a wykluczenie cyfrowe

2011-09-13 11:56

W czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej i tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, Fundacja Widzialni przeprowadziła dwa badania dostępności stron internetowych dla osób wykluczonych cyfrowo, w tym osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że żaden serwis www z przebadanych sześciu głównych partii politycznych w Polsce nie spełnił nawet minimalnych wymagań dostępności dla osób wykluczonych, w tym osób niepełnosprawnych, stawianych przez Unię Europejską. Polska wypadła również bardzo źle pod względem dostępności na tle 27 krajów Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: E-administracja reaguje na potrzeby niepełnosprawnych

Badanie 6 serwisów głównych partii politycznych w Polsce

Od poprzedniego badania serwisów partii politycznych przeprowadzonego przez Fundację Widzialni minęło niemal dwa lata. Niestety jeżeli coś się zmieniło w kwestii dostępności serwisów partii politycznych to na gorsze. Żadna z partii nie dba o elektorat osób niepełnosprawnych i innych osób narażonych na wykluczenie cyfrowe (prawie 30% społeczeństwa). Wszystkie zbadane strony są niedostępne, żadna nie została stworzona z zachowaniem choćby podstaw dostępności. To bardzo smutne, że wyborca niepełnosprawny jest dyskryminowany w dostępie do informacji a partie, które będą przez najbliższe lata rządzić Polską zdają się w ogóle nie dostrzegać osób niepełnosprawnych. Coś co w Europie Zachodniej jest normą – czyli stosowanie standardów dostępności jako obowiązkową praktyką - w Polsce nadal jest niepotrzebnym i nieuświadamianym dodatkiem. W kwestii dostępności serwisy polskich partii tkwią nadal w głębokim średniowieczu a wyborca niepełnosprawny jest dla partii politycznych nieobecny.

Zatrważające jest także to, że w serwisach zbadanych przez Fundację Widzialni nie ma nawet śladu troski o dostępność, strony są zbudowane archaicznie i wbrew ogólnoświatowym trendom.

Wydawałoby się, że powinno następować stałe zwiększanie świadomości polityków w kwestii dostępu do informacji w przestrzeni internetu niestety jest wręcz przeciwnie.

Polskie Stronnictwo Ludowe – http://www.psl.org.pl/

Serwis PSL jest zupełnie niedostępny – nie ma w nim żadnych rozwiązań wspomagających dostępność jest natomiast bardzo duża ilość nieprawidłowości względem standardów dostępności. Do serwisu wchodzi się poprzez całkowicie niedostępną stronę startową, na której brak alt przy obrazkach, brak opisów linków, brak nagłówków. Strona główna jest pełna nieprawidłowości. Nie ma w niej odpowiedników tekstowych dla elementów graficznych i animacji, formularze nie posiadają etykiet i nie są zgrupowane. W serwisie nie ma możliwości nawigowania z użyciem hierarchii nagłówków ponieważ serwis nie został w nie wyposażony. Linki nie posiadają opisu dokąd prowadzą – linki muszą mieć sens poza kontekstem aby nawigacja była dzięki nim możliwa. Na stronie głównej walidatory wykazały obecność błędów kodu (X)HTML oraz CSS. Jedyne co można stwierdzić na korzyść serwisu to fakt, że możliwa jest w nim nawigacja z użyciem klawiatury oraz obecność wyszukiwarki i tytułu strony. Mimo to strona PSL jest całkowicie niedostępna i uzyskując wynik zaledwie 6 punktów na 20 otrzymała ocenę niedostateczną.

Polska Jest Najważniejsza – http://www.stronapjn.pl/

Na stronie PJN znaleźć można bardzo dużo nieprawidłowości względem standardów dostępność. Przede wszystkim na stronie nie zastosowano hierarchii nagłówków co bardzo utrudnia nawigację w serwisie osobom niewidomym korzystającym z programów czytających. Nie zapewniono odpowiedników tekstowych dla grafik i animacji. Nie ma na stronie etykiet a formularze nie są zgrupowane. Linki nie są opisane – nie maja sensu poza kontekstem. W nikłym stopniu wykorzystano elementy list. Nie ma w serwisie wyszukiwarki. Kontrast tła do tekstu jest wystarczający, strona opatrzona jest tytułem i jest możliwość uruchomienia mapy strony. Na stronie nie ma żadnych rozwiązań wspomagających dostępność. Walidacja wykazała obecność dużej liczby błędów (X)HTML oraz CSS. Strona PJN otrzymała ocenę niedostateczną, uzyskując zaledwie 6 punktów na 20.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: