eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Luksusowy samochód na kredyt

Luksusowy samochód na kredyt

2011-08-24 00:15

Z roku na rok w Polsce przybywa posiadaczy jachtów, samolotów czy zabytkowych samochodów. Co więcej, obecne rozwiązania umożliwiające sfinansowanie takiego zakupu sprawiają, że aby pozwolić sobie na bardziej nietypowy środek transportu nie trzeba być już w setce najbogatszych Polaków - podaje Związek Firm Doradztwa Finansowego.

Przeczytaj także: Rynek dóbr luksusowych odrabia straty po pandemii

SMG/KRC szacuje, że w Polsce żyje około 380 tysięcy milionerów, a liczba osób, które zarabiają co najmniej 7,1 tys zł brutto miesięcznie niemal podwoiła się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Nie mogą więc dziwić dane Euromonitoru, według których w ciągu pięciu lat wydatki Polaków na dobra luksusowe wzrosły o 73% i w 2010 r. osiągnęły wartość 34 mld zł. Wśród nich rosnącym zainteresowaniem cieszą się między innymi ekskluzywne środki transportu.

KPMG podaje, że w samym 2009 roku osoby prywatne i firmy zakupiły w Polsce 70 nowych samolotów i helikopterów. Zarejestrowanych jest też 1500 jednostek pływających, z czego co dziesiątą stanowią jachty o co najmniej 10 metrach długości. Coraz większą popularność zdobywają również ekskluzywne marki i modele samochodów.

Oldtimery – pasja i inwestycja

W Polsce otworzono przedstawicielstwa już niemal wszystkich luksusowych marek samochodów. Ceny pojazdów Ferrari czy Maybacha są jednak tak astronomiczne, że mogą sobie na nie pozwolić naprawdę nieliczni – samochód z salonu to 1-2 miliony zł. Jednak wśród osób planujących zakup nietypowych środków transportu zainteresowaniem cieszą się nie tylko sportowe samochody prosto od dealera, ale także pojazdy zabytkowe.

Europejski rynek obrotu zabytkowymi samochodami i częściami do nich szacowany jest na prawie 20 mld euro rocznie. Choć w Polsce nadal jest niewielu właścicieli takich aut, to zdarzają się osoby, których kolekcje liczą nawet setki pojazdów. Coraz liczniejsze grono fanów motoryzacji interesuje się starymi Roll-Royce’ami, Ferrari, czy Jaguarami. Nic dziwnego - wartość zabytkowych i kolekcjonerskich modeli samochodów rośnie o prawie 10% rocznie. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zauważają, że jest to ciekawy pomysł na alternatywną inwestycję. Trzeba się jednak liczyć z tym, że najciekawsze modele kolekcjonerskie to koszt od 20 tysięcy do kilku milionów euro.

Na szczęście samochody zabytkowe przestają być już tylko inwestycją wyłącznie dla najbogatszych. Fani oldtimerów nie muszą już finansować całego zakupu ze środków własnych, ponieważ na rynku pojawiły się możliwości skredytowania takiego zakupu. - Kredyt na zakup pojazdu zabytkowego to nowość wypełniająca rynkową niszę, dedykowana wymagającej grupie kolekcjonerów oldtimerów. Procedura przy kredycie na zakup samochodu zabytkowego właściwie nie różni się od postępowania przy finansowaniu zakupu nowego pojazdu. Jedyną istotną różnicą jest brak określenia maksymalnego wieku samochodu oraz ograniczeń z niego wynikających – wyjaśnia Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska (Powszechny Dom Kredytowy S.A., ZFDF).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: