2020-11-27 13:28
Spadła sprzedaż luksusowych zegarków © kopitinphoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pokolenie Millenium napędza dobra luksusowe
Związane z pandemią ograniczenie wydatków i podróży to główne powody, dla których tegoroczna wartość sprzedanych dóbr luksusowych spadła o 23 proc., osiągając tym samym poziom 217 mld euro. Z doniesień Bain & Company wynika, że spadki nie ominęły żadnej grupy towarów, ale zdecydowanie najbardziej ucierpiały ubrania i zegarki, gdzie wartość sprzedaży okazała się aż o 30 proc. niższa aniżeli przed rokiem.fot. kopitinphoto - Fotolia.com
Spadła sprzedaż luksusowych zegarków
Spadek sprzedaży dotknął wszystkie grupy towarów luksusowych, przy czym najmocniejszy 30-proc. zanotowały ubrania i zegarki.
Do tej pory rynek dóbr luksusowych był dość odporny na zawirowania w światowej gospodarce. Jednak pandemia mocno dała się we znaki i rynek, tradycyjnie napędzany zakupami turystów, mocno ucierpiał z powodu ograniczeń w podróżach i zamknięcia gospodarek – powiedziała Katarzyna Wal, Starszy Menedżer, Bain & Company. – Widać jednak przesłanki do odbicia. Mamy pozytywne sygnały z Chin, gdzie konsumenci powrócili na rynek. W sierpniu szanghajski sklep Louis Vuitton pobił rekord miesięcznej sprzedaży w Chinach – klienci podczas pocovidowej odwilży kupili towary o wartości 22 mln dolarów, czyli niemal dwukrotnie większej niż średnia miesięczna sprzedaż w sklepie.
W tym roku handel towarami luksusowymi w sieci nabrał przyspieszenia i znalazł się na poziomie, którego osiągnięcie w normalnych warunkach zajęłoby około kilku lat. Tego trendu nie da się już odwrócić, bo konsumentami luksusu stają się coraz młodsze osoby, dla których Internet jest naturalnym środowiskiem funkcjonowania. Szacujemy, że do 2025 roku głównym kanałem kupowaniu towarów luksusowych będzie właśnie kanał online – powiedziała Katarzyna Wal.
oprac. : eGospodarka.pl
Nie ma chętnych na dobra luksusowe?
Coraz więcej chętnych na Maserati
Dobra luksusowe: powolny wzrost napędzany turystyką
Już 1,6 mln Polaków stać jest na dobra luksusowe. Rynek ze wzrostem 5,4% rdr
Coraz więcej fuzji i przejęć na rynku dóbr luksusowych
Rynek dóbr luksusowych: czołowe marki 2018
Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2018
Dobra luksusowe muszą zawalczyć o młode pokolenia
Dobra luksusowe: fuzje i przejęcia idą pełną parą
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Wycena nieruchomości bez podatku VAT?
Przekształcenie spółki komandytowej w jawną a uniknięcie podatku CIT
Zadłużenie HoReCa w 2020 wzrosło o 1/3
Budownictwo mieszkaniowe: 222 tys. mieszkań oddanych w 2020 roku
Polacy sięgnęli po pożyczki. To zwiastun odbicia branży firm pożyczkowych?
Nowe mieszkania: deweloperzy nie spiszą 2020 roku na straty?
EBC mniej zaniepokojony siłą euro?