eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2010

Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2010

2011-07-04 12:44

Przeczytaj także: Nowe usługi wzmocnią rynek telekomunikacyjny


Perspektywy rozwoju rynku

Rok 2010 przyniósł kolejne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Rosła dostępność i wykorzystanie usług, spadały ich ceny. Zmieniały się również preferencje konsumentów. Dominującym trendem, którego kontynuacji należy spodziewać się w kolejnych latach, był szybki rozwój transmisji danych przy jednoczesnym spadku
zainteresowania konsumentów połączeniami głosowymi świadczonymi w stałej lokalizacji.

Wzrost przychodów całego rynku, wskazuje możliwość wyjścia z negatywnego trendu spadkowego, notowanego w latach ubiegłych. Motorem dodatniej dynamiki zmian wartości rynku będą oferty operatorów telefonii ruchomej i sieci TVK, którzy udostępniają transmisję danych wraz z kontentem.

Strategicznym segmentem rynku pozostanie dostęp do Internetu. Należy przewidywać jego wyższą penetrację, szczególnie z wykorzystaniem modemów 3G. Rozrost baz klienckich determinować będą: atrakcyjne ceny, potrzeba mobilności, większe limity transmisji danych oraz wykorzystanie notebooków w firmach i gospodarstwach domowych.

Stabilny wzrost, pomimo nasycenia rynku, czeka usługi stacjonarnego dostępu do sieci. Będą one nadal cieszyć się popularnością wśród konsumentów, szczególnie 79 w ramach ofert wiązanych proponowanych przez operatorów TVK w atrakcyjnych cenowo pakietach wraz z telewizją kablową.

Coraz większa liczba łączy o wyższych przepustowościach pozwoli odbiorcom na powszechniejszą możliwość korzystania z ofert szybszego Internetu. Rynek telefonii ruchomej to przede wszystkim kontynuowane spadki cen, wzrost korzystania z usług i podążające za tym rosnące oczekiwania klientów.

Chociaż segment już w roku 2007 przekroczył 100% penetracji, w najbliższej przyszłości nadal przybywać będzie użytkowników, choć już nie tak dynamicznie. Strategie operatorów pozostaną zorientowane na utrzymywanie klientów, poprzez propozycje spersonalizowanych ofert w niższych cenach. Konsumenci nie osiągnęli jeszcze maksymalnego poziomu wykorzystywania usług, których wolumeny – szczególnie transmisji danych – nadal będą rosły.

Bez większego wpływu na kształt podażowej strony rynku pozostaną MVNO. Wybór przez większość wirtualnych sieci profilu działalności jako dostawcy usług, a więc modelu najmniej ryzykownego i jednocześnie najmniej samodzielnego, skutecznie zablokował rozwój ich konkurencyjności.

Najdynamiczniej rozwijała się, transmisja danych z wykorzystaniem telefonu komórkowego. W nadchodzących latach należy się spodziewać jej dalszej popularyzacji i kontynuacji przyrostu liczby użytkowników. Rozwój rynku smartfonów i dostępne dzięki nim aplikacje, wykorzystujące pakiety internetowe mogą w niedalekiej przyszłości wyprzeć SMS-y i połączenia głosowe.

Rosnąca substytucja ofertami mobilnymi sprawia, że telefonia stacjonarna spotyka się ze słabnącym zainteresowaniem konsumentów. Coraz więcej abonentów będzie podejmować decyzję o migracji do sieci ruchomych. Znacząca rolę w tym segmencie odgrywać będą również operatorzy TVK. Atrakcyjniejszą alternatywną staną się połączenia głosowe w Internecie, głównie przez VoIP. Dalszy rozwój telefonii internetowej zdominują usługi świadczone za pomocą komunikatorów głosowych oraz dostarczane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych na bazie własnej sieci dostępowej.

Malejące grono klientów usług stacjonarnych ograniczy się głównie do osób starszych, przywiązanych do tradycyjnej telefonii. Nadchodzące lata przyniosą dalszy spadek liczby linii dzwoniących, wzrost konkurencji opartej o infrastrukturę operatora zasiedziałego i intensywne działania podmiotów o utrzymanie ARPU.

Trendy na rynkach światowych wskazują na zasadność inwestowania w rozwiązania oparte na NGA. Wysokiej jakości infrastruktura telekomunikacyjna, która obejmie zasięgiem wszystkie zamieszkałe obszary kraju, poszerzy dostępność zaawansowanych technologicznie usług.

Ważnym procesem rynkowym będzie konwergencja usług, świadczonych z wykorzystaniem różnorodnych technologii łączności elektronicznej. Znaczenie tracić będzie dotychczasowy, tradycyjny podział na połączenia głosowe, przesył obrazu, czy transmisję danych.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: