eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy a elastyczność zatrudnienia

Polskie firmy a elastyczność zatrudnienia

2011-05-26 11:18

Przeczytaj także: Elastyczny czas pracy korzystny tylko dla pracodawcy?


Warto zwrócić uwagę na wymieniane przez pracodawców konsekwencje zastosowania skróconego tygodnia pracy – 17% wskazuje na poprawę organizacji i wydajności pracy oraz wzrost satysfakcji pracowników; tyle samo przedsiębiorców nie widzi żadnych konsekwencji. Objęci skróconym tygodniem pracy pracownicy najbardziej cenią sobie więcej wolnego czasu i możliwość łączenia pracy zawodowej z innymi aktywnościami życiowymi. Wątpliwości budzą wymienione negatywne konsekwencje (ten system może być stosowany tylko na wniosek pracownika).

fot. mat. prasowe

Skrócony tydzień pracy - korzyści dla pracownika

Skrócony tydzień pracy - korzyści dla pracownika


fot. mat. prasowe

Skrócony tydzień pracy - konsekwencje

Skrócony tydzień pracy - konsekwencje


TELEPRACA

Telepraca to każdy rodzaj pracy wykonywany poza tradycyjnym miejscem zatrudnienia, której wyniki dostarczane są do pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Praca na odległość jest odpowiedzią na zwiększający się dostęp do infrastruktury teleinformatycznej i skutecznym narzędziem pracy w zmieniającym się modelu społeczno-gospodarczym. Jest to też jedna z form wykonywania praca, która ułatwia godzenie życia zawodowego z prywatnym.

Badania potwierdziły niestety niskie wykorzystanie tej formy zatrudnienia. Wśród badanych przedsiębiorstw jedynie 3% stosuje te rozwiązanie. Objętych nim jest jednak zaledwie 1% pracowników. Tymczasem firmy wykorzystujące telepracę wskazują na jego główne korzyści, do których zalicza się poprawa organizacji wydajności pracy i wzrost satysfakcji pracowników.

fot. mat. prasowe

Telepraca - stosowane rozwiązania

Telepraca - stosowane rozwiązania


OGRANICZENIE WYMIARU CZASU PRACY PRZEZ OSOBĘ UPRAWNIONĄ DO URLOPU WYCHOWAWCZEGO

W czasie, w którym pracownik opiekujący się dzieckiem (matka, ojciec, opiekun prawny) jest uprawniony do urlopu wychowawczego (w wymiarze 3 lat, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia), przepisy kodeksu pracy przyznają mu inne, alternatywne rozwiązanie – ograniczenie wymiaru etatu. Nowy wymiar czasu pracy nie może być jednak niższy od pół etatu. Od chwili złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy aż do powrotu do zatrudnienia w wymiarze właściwym pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy z pracownikiem. Jednakże ta ochrona przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy.

Urlop wychowawczy pozwala godzić zatrudnienie z obowiązkami rodzicielskimi. Stanowi jednak przerwę w aktywności zawodowej. Z tego też względu dla niektórych osób może okazać się rozwiązaniem mało korzystnym. Dla takich osób lepszym wyjściem może być czasowe przejście z całego etatu na jego część. Rozwiązanie to skierowane jest do pracowników uprawnionych do urlopów wychowawczych, którzy nie chcą na dłuższy okres wyłączyć się z życia zawodowego, ale jednocześnie nie są w stanie zapewnić w pełnym zakresie opieki małemu dziecku. Sytuacja taka występuje wówczas, gdy pracownicy nie mają możliwości zapewnienia opieki dziecku pracując w pełnym wymiarze, ale mogą korzystać z doraźnej pomocy innych osób w czasie krótszym, np. przez cztery godziny dziennie. Skorzystanie z przewidzianego w art. 1867 k.p. rozwiązania pozwala im poprzez ograniczenie swojej obecności w pracy do określonej liczby godzin pogodzić te dwie kwestie – nie tracić kontaktu z firmą i opiekować się dzieckiem.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: