eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Usługi ESCO a efektywność energetyczna

Usługi ESCO a efektywność energetyczna

2011-05-24 13:14

Usługi ESCO a efektywność energetyczna

Średnia ocen respondentów dla odpowiedzi na pytanie: Proszę ocenić na skali od 1 – 5 wagę posz © fot. mat. prasowe

W sytuacji deficytu budżetowego oraz rosnącego długu publicznego oszczędzanie energii może przynieść realne korzyści dla finansów publicznych i podatników, prowadząc do ograniczenia wydatków bieżących budżetów publicznych. Rozwój usług ESCO otwiera dostęp sektorowi publicznemu dofinansowania, przez partnerów prywatnych, inwestycji na rzecz efektywności energetycznej, które mogą być spłacane z oszczędności wynikających z obniżenia kosztów energii. ESCO wspomaga więc realizację zobowiązań państwa w zakresie efektywności energetycznej, ale czyni to za pieniądze prywatne. Jednak w Polsce sektor ten prawie w ogóle nie istnieje - podaje raport Fundacji Bellona "Propozycje Działań do Krajowego Planu Efektywności Energetycznej: Rozwój usług ESCO".

Przeczytaj także: Zwiększanie efektywności energetycznej. Te pojęcia powinien znać przedsiębiorca

Raport zawiera propozycje konkretnych działań do włączenia do Planowego Planu Efektywności Energetycznej 2011-2016. W opracowaniu raportu autorzy posłużyli się wynikami wywiadów pogłębionych przeprowadzonych z przedstawicielami wiodących polskich firm ESCO oraz osobami czynnie zaangażowanymi w rozwój usług ESCO. Wywiady odbyły się w marcu i kwietniu 2011 r.

Większość respondentów jest zgodna co do tego, że usługi ESCO są stosunkowo słabo rozpoznawalne wśród potencjalnych beneficjentów, a brak odpowiednich uregulowań prawnych jest jedną z podstawowych przyczyn niskiego zainteresowania ESCO w Polsce.

Jak czytamy w raporcie, administracja rządowa powinna odgrywać kluczową rolę w otwieraniu rynku ESCO, gdyż usługi tego typu umożliwiają osiągnięcie, krajowych celów w zakresie efektywności energetycznej, w sposób efektywny kosztowo i nieobciążający budżetu państwa. Bellona Polska wspólnie z przedstawicielami firm ESCO rekomenduje podjęcie szeregu działań przez rząd oraz Parlament dla otwarcia rynku usług efektywności energetycznej.

Ze względu na szeroki zakres zmian legislacyjnych koniecznych dla skutecznego otwierania usług ESCO Bellona Polska postuluje powołanie międzyresortowego zespołu ds. ESCO, którego zadaniem byłoby wypracowanie rozwiązań instytucjonalnych, prawnych i administracyjnych ułatwiających działalność ESCO. Bellona Polska rekomenduje również stworzenie krajowego punktu kontaktowego ESCO, który wspierałby beneficjentów planujących oszczędność energii w tej formule oraz wzmacniał know-how przedsiębiorstw ESCO w Polsce.

Fundacja Bellona Polska postuluje włączenie rekomendacji zawartych w tym raporcie do Krajowego Planu Działań na Rzecz Efektywności Energetycznej, opracowywanego obecnie przez Ministerstwo Gospodarki.

REKOMENDACJE DO KRAJOWEGO PLANU EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ 2011-2016

W oparciu o opinie wiodących firm ESCO określone zostały propozycje działań, które zdaniem respondentów powinny znaleźć się w Krajowym Planie Efektywności Energetycznej. Zidentyfikowane działania są konieczne do tworzenia rynku ESCO w Polsce. Brak determinacji rządu w budowaniu rynku ESCO skutkuje m.in. niewywiązywaniem się z postanowień Art. 6 Dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.

DZIAŁANIE 1 – BUDOWANIE MECHANIZMÓW FINANSOWANIA USŁUG ESCO

Działanie 1.1. Umożliwienie współfinansowania ze środków ESCO projektów efektywności energetycznej dofinansowanych z bezzwrotnych dotacji. Dotyczy to zarówno funduszy UE w przyszłym okresie programowania (2014-2020), środków tzw. Mechanizmu Norweskiego oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (oraz funduszy wojewódzkich) i premii termomodernizacyjnej. Informacja o możliwości współfinansowania przez ESCO powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie zarówno w dokumentach strategicznych jak i w regulaminach poszczególnych konkursów.
  • Szacowany koszt działań – b. niski,
  • Wpływ na budżet państwa – brak lub b. mały.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: