eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jest sposób, aby powstrzymać globalne ocieplenie?

Jest sposób, aby powstrzymać globalne ocieplenie?

2018-10-10 12:27

Jest sposób, aby powstrzymać globalne ocieplenie?

Jak powstrzymać globalne ocieplenie? © Nmedia - Fotolia.com

Katastrofy klimatycznej można byłoby uniknąć, gdyby tylko udało się powstrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza - wynika z raportu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (ang. IPCC). Co więcej, autorzy opracowania są też przekonani, że nadal możemy uniknąć najczarniejszego scenariusza. Do tego potrzebna jest jednak intensyfikacja działań na rzecz ochrony klimatu, w tym przechodzenie na odnawialne źródła energii.

Przeczytaj także: Oszukać globalne ocieplenie

Jak już wspomniano we wstępie, czołowe autorytety ds. klimatu (w skład IPCC wchodzą naukowcy reprezentujący 195 krajów, w tym Polskę) uważają, że uniknięcie katastrofy klimatycznej jest możliwe przy ustabilizowaniu wzrostu przeciętnej globalnej temperatury na poziomie maksymalnie 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do ery przedindustrialnej. Taki wynik będzie możliwy, o ile do 2030 roku uda się zredukować emisję gazów cieplarnianych o połowę, a do 2050 - ograniczyć ją do zera. Tego nie gwarantują niestety bieżące zobowiązania redukcyjne sygnatariuszy paryskich porozumień klimatycznych - pozostawienie ich w obecnym kształcie oznacza, że do końca stulecia średnia globalna temperatura podskoczy o przeszło 3 stopnie.
- Świat się gotuje, a wywołany przez człowieka kryzys klimatyczny dotyka nas również w Polsce. Żeby uniknąć najbardziej katastrofalnych skutków zmiany klimatu, czyli coraz dłuższych fal upałów, powodzi, huraganowych wiatrów i coraz bardziej dotkliwych susz, świat musi w ciągu dekady zmniejszyć o połowę emisje gazów cieplarnianych. Raport IPCC daje nam nadzieję, że uniknięcie czarnego scenariusza nadal jest możliwe, jednak nie mamy już ani chwili do stracenia - powiedział Marek Józefiak, koordynator kampanii Greenpeace ds. klimatu i energii.

fot. Nmedia - Fotolia.com

Jak powstrzymać globalne ocieplenie?

Jeśli cel zatrzymania wzrostu ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza ma doczekać się realizacji, zużycie węgla w gospodarce musi zostać ograniczone o 2/3 do roku 2030.


Jeśli cel zatrzymania wzrostu ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza ma doczekać się realizacji, zużycie węgla w gospodarce musi zostać ograniczone o 2/3 do roku 2030, a do 2050 roku produkcja energii elektrycznej musi odbywać się w całości z innych niż węglowe źródeł energii. Nie da się tego osiągnąć bez szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.

Drastycznej redukcji musi ulec również zużycie innych paliw kopalnych, przykładowo zużycie ropy powinno spaść do roku 2030 o 37 proc. w stosunku do roku 2010.
- Liderzy państw i biznesu nie mogą dłużej chować głowy w piasek. Dla polskiego rządu, raport to ostatni dzwonek do zmiany obecnej polityki energetycznej, która zahamowała rozwój odnawialnych źródeł energii i promuje węgiel. Pamiętajmy, że rząd nadal planuje budowę kolejnej elektrowni węglowej w Ostrołęce. W świetle raportu takie działanie to jawne pchanie nas ku katastrofie. A przecież już w grudniu w Katowicach odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ. Jako gospodarze konferencji musimy pokazać światu, że nie tylko mówimy o ochronie klimatu, ale również robimy w tej sprawie wystarczająco wiele. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii zyskamy m.in. zdrowe powietrze i tysiące przyszłościowych miejsc pracy w całej Polsce - dodaje Marek Józefiak.

Już jutro Rada Europejska przyjmie stanowisko negocjacyjne Unii Europejskiej na grudniowy Szczyt Klimatyczny COP24. Z Brukseli docierają niepokojące sygnały o tym, że polski rząd dąży do osłabienia unijnych ambicji do bycia liderem procesu zmian, który uchroni świat przed katastrofą klimatyczną.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: