eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Jakość żywności: majonezy i sosy majonezowe

Jakość żywności: majonezy i sosy majonezowe

2010-11-30 12:11

Przeczytaj także: Jakość żywności: soki i nektary w II kw. 2010 r.


SANKCJE

W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami w zakresie jakości handlowej majonezów i sosów majonezowych, wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali 8 decyzji administracyjnych, tj.:
  • 3 decyzje nakładające kary pieniężne na łączną kwotę 2 200 zł, w tym:
    • 2 decyzje z tytułu wprowadzenia do obrotu artykułów o nieodpowiedniej jakości handlowej na łączną kwotę 1 200 zł;
    • 1 decyzję z tytułu wprowadzenia do obrotu artykułów zafałszowanych na kwotę 2 000 zł;
  • 3 decyzje nakazujące poddanie zabiegom prawidłowego znakowania;
  • 2 decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułów niespełniających wymagań jakości handlowej;

Ponadto nałożono 1 mandat karny, na kwotę 400 zł, za nieprawidłowy stan sanitarny zakładu oraz wydano 8 zaleceń pokontrolnych.

PODSUMOWANIE I WNIOSKI

Kontrola doraźna jakości handlowej majonezów i sosów majonezowych wykazała najwięcej nieprawidłowości w zakresie sposobu znakowania opakowań. Stwierdzono, że niezgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów oznakowanych było 20,7 % skontrolowanych partii majonezów i sosów (co stanowiło 26,3 % skontrolowanych w tym zakresie partii majonezów oraz 10,0 % skontrolowanych partii sosów majonezowych).

Mniejszy udział nieprawidłowości stwierdzono w zakresie parametrów fizykochemicznych, które dotyczyły 16,0 % wszystkich skontrolowanych partii majonezów i sosów majonezowych (w tym 23,5 % skontrolowanych partii majonezów).

Wystąpienie powyższych nieprawidłowości może świadczyć o nieznajomości przepisów prawnych dotyczących znakowania, nieprawidłowej ich interpretacji lub celowym wprowadzaniu konsumenta w błąd. Ponadto mogą wynikać z popełnianych podczas procesu technologicznego błędów mających wpływ na jakość produktu gotowego, ale także, mogą być wynikiem świadomego działania producenta, który w celu obniżenia kosztów produkcji, zaniża zawartość drogich surowców lub dodatkowo stosuje tańsze zamienniki.

Kontrole jakości handlowej majonezów i sosów majonezowych są regularnie przeprowadzane od 2005 roku. Parametry fizykochemiczne tych wyrobów były sprawdzane przez Inspekcję JHARS dwa razy, w 2005 roku oraz podczas ostatniej kontroli w 2010 roku. Pierwsza kontrola wykazała niewielki poziom nieprawidłowości w tym zakresie, dlatego też podczas kolejnych kontroli skupiono się głównie na prawidłowości znakowania opakowań. Jednakże, wyniki bieżącej kontroli, przeprowadzonej w trybie doraźnym, wykazały, iż jakość handlowa majonezów w zakresie parametrów fizykochemicznych uległa pogorszeniu.

Poziom nieprawidłowości w zakresie znakowania opakowań majonezów i sosów majonezowych w roku 2010 zmniejszył się w stosunku do wyników kontroli z lat poprzednich, natomiast nadal utrzymuje się na wysoki poziomie. W związku z powyższym uzasadnione jest przeprowadzanie dalszych kontroli jakości handlowej tego asortymentu produktów, obejmujących zarówno cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne, jak również prawidłowość znakowania.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: