eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakość życia Polaków 2010

Jakość życia Polaków 2010

2010-11-25 10:19

Przeczytaj także: Polacy deklarują zadowolenie z życia


Raport Philips Index 2010 pokazuje także, że odpowiednia dieta i zdrowe odżywianie są istotnymi elementami życia Polaków. Takie zdanie ma 79% badanych. Ta opinia ma swoje odzwierciedlenie w praktyce, gdyż 67% respondentów uważa, że odżywia się tak zdrowo, jak tylko może. Polacy deklarują korzystanie ze sprzętu AGD w celu
przygotowania zdrowego posiłku. Wśród najczęściej używanych urządzeń badani wskazują robot kuchenny oraz sokowirówkę (po 21% Polaków). Mężczyźni w minimalnym stopniu rzadziej korzystają ze sprzętu AGD (chyba że w plenerze, kiedy grilują).

Oceniając swoje samopoczucie i stan zdrowia w perspektywie ostatnich 5 lat 32% Polaków dostrzegło pogorszenie, a sześciu na dziesięciu pytanych (57%) nie zauważyło żadnych istotnych zmian. Natomiast 11% Polaków uważa, iż w ciągu ostatniego roku ich zdrowie i samopoczucie uległo poprawie, 23% że uległo ono
pogorszeniu. Zmiany na gorsze dostrzegają częściej starsi respondenci, w grupie wiekowej 65 i więcej lat. Blisko połowa badanych (49%) w tej grupie twierdzi, że ich stan zdrowia się pogorszył. Pozytywne zmiany zauważyły natomiast osoby w wieku 25-34 lata, gdzie aż 25% uznało, że ich stan zdrowia w ciągu ostatniego roku uległ poprawie.

fot. mat. prasowe

Jak zmienił się Pana/Pani stan zdrowia i samopoczucie w ciągu ostatnich 5 lat?

Jak zmienił się Pana/Pani stan zdrowia i samopoczucie w ciągu ostatnich 5 lat?


Postawy związane z leczeniem

Jak czytamy w raporcie, zdecydowana większość (76%) Polaków ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub doskonały. Tak duży procent zadowolonych respondentów może świadczyć o nieregularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, a tym samym nieświadomości dotyczącej faktycznego stanu zdrowia.

fot. mat. prasowe

W jakim stopniu jest Pan/i zestresowany/a?

W jakim stopniu jest Pan/i zestresowany/a?

Potwierdza to 45% respondentów, którzy uważają, że większość problemów zdrowotnych można po prostu przeczekać. Ponad połowa (58%) przyznaje natomiast, że unika wizyt u lekarza, a 47% nie zawsze przyjmuje leki przepisane przez lekarza. Do wykonywania zalecanych badań lekarskich przyznaje się 75% ankietowanych a siedmiu na dziesięciu zwykle stosuje się do zaleceń lekarza. Interesujące jest, iż blisko co trzeci Polak (32%) ignoruje diagnozę lekarza, jeśli jest ona niezgodna z jego oczekiwaniami. Nadal jednak dla ponad połowy Polaków (56%) to lekarz jest pierwszym źródłem porad medycznych. Częściej deklarują tak osoby z wykształceniem podstawowym. Pewnym znakiem czasu jest fakt, iż 38% Polaków swoje wątpliwości dotyczące zdrowia stara się najpierw wyjaśnić, korzystając z Internetu.

Stres i relaks

Ponad 90% respondentów uznaje ten obszar za bardzo ważny i wpływający na jakość życia. Co piąty Polak (20%) twierdzi, że jest zestresowany co najmniej w znacznym stopniu. Według deklaracji, stres dotyka częściej kobiety (23%) niż mężczyzn (16%).

Ciekawym faktem jest to, że 27% badanych twierdzi, że stres ich nie dotyczy. Poziom stresu rośnie wraz z wiekiem, grupą „najbardziej zrelaksowaną” są studenci. Najwyższy poziom stresu obserwuje się w grupie „średnich dorosłych” (35-44 lata), których aktywność zawodowa i rodzinna jest bardzo wysoka, a obciążeniem staje się mnogość obowiązków, które podejmują.

fot. mat. prasowe

W jakim stopniu jest Pan/i zestresowany/a?

W jakim stopniu jest Pan/i zestresowany/a?


Przeczytaj także: Jakość życia Polaków 2012 Jakość życia Polaków 2012

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: