eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dochody i warunki życia w UE 2010

Dochody i warunki życia w UE 2010

2012-01-05 00:05

Dochody i warunki życia w UE 2010

Wskaźnik zróżnicowania poziomu dochodów w gospodarstwie domowym wg regionów (NTS1) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (18)

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki Europejskiego Badania Dochodów i Warunków Życia (EU-SILC) w krajach członkowskich, którego głównym celem jest dostarczenie porównywalnych dla krajów Unii Europejskiej danych dotyczących różnych aspektów poziomu życia, w tym dochodów, ubóstwa i społecznego wykluczenia. Badanie EU-SILC jest również ważnym źródłem danych do monitorowania realizacji celów europejskiej Strategii "Europa 2020".

Przeczytaj także: Jakość życia Polaków 2010

fot. mat. prasowe

Wskaźnik zróżnicowania poziomu dochodów w gospodarstwie domowym wg regionów (NTS1)

Wskaźnik zróżnicowania poziomu dochodów w gospodarstwie domowym wg regionów (NTS1)

Zgodnie z przyjętą przez Eurostat metodologią do pomiaru sytuacji dochodowej gospodarstwa domowego oraz analiz ubóstwa wykorzystywany jest roczny ekwiwalentny dochód do dyspozycji. W badaniu EU-SILC 2010 zebrano informacje o sytuacji gospodarstw domowych w 2009 roku. Przeciętny roczny ekwiwalentny dochód do dyspozycji w gospodarstwie domowym w Polsce wyniósł 22142 zł i wzrósł o 5,4% w stosunku do roku poprzedniego.

W ujęciu regionalnym (NTS1) najwyższy roczny ekwiwalentny dochód do dyspozycji odnotowano w regionie centralnym (woj. mazowieckie i woj. łódzkie) – 112,7% wartości średniej dla Polski, a najniższy w regionie wschodnim (woj. podlaskie, woj. lubelskie, woj. podkarpackie, woj. świętokrzyskie) – 85,3% wartości średniej dla Polski.

Współczynnik Giniego jest powszechnie stosowaną miarą nierówności rozkładu dochodów. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym większy jest stopień koncentracji dochodów, a tym samym większe nierówności osiąganych dochodów.

fot. mat. prasowe

Współczynnik Giniego

Współczynnik Giniego


Wśród krajów Unii Europejskiej Polska, pod względem wartości współczynnika Giniego, plasuje się między takimi państwami jak Niemcy, Francja, Włochy i Estonia. W 2010 r. najmniejsze zróżnicowanie dochodów odnotowano w Słowenii (23,8%), zaś największe na Łotwie i Litwie (ok. 36%).

fot. mat. prasowe

Współczynnik Giniego w Polsce

Współczynnik Giniego w Polsce

Rozmiar ubóstwa oraz wykluczenia społecznego na podstawie badania EU-SILC jest mierzony dla wszystkich krajów Unii Europejskiej następującymi wskaźnikami:
  • zagrożenia ubóstwem,
  • deprywacji materialnej,
  • osób żyjących w gospodarstwach o niskiej intensywności pracy.

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem

W 2010 roku 16,4% ludności w Unii Europejskiej było zagrożonych ubóstwem. Oznacza to, że ich dochody po uwzględnieniu transferów społecznych były poniżej granicy ubóstwa.

Od 2005 r. odsetek osób zagrożonych ubóstwem w UE waha się między 16% i 17%. Najwyższy odsetek zagrożonych ubóstwem w 2010 roku był na Łotwie (21,3%), Rumunii (21,1%), Hiszpanii i Bułgarii (20,7%), a najniższy w Republice Czeskiej (9%) i Holandii (10,3%).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem po uwzględnieniu transferów społecznych

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem po uwzględnieniu transferów społecznych


 

1 2 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: