eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projekt PPP plus dotacja unijna

Projekt PPP plus dotacja unijna

2010-12-08 12:37

Przeczytaj także: Rozliczanie projektów unijnych: na co uważać?


Dotacja pokryje część kosztów

W projektach spalarniowych zastosowany został stosunkowo prosty mechanizm połączenia finansowania unijnego z finansowaniem prywatnym – nakłady inwestycyjne będą w części refundowane ze środków funduszy europejskich, a pozostała część wniesiona zostanie przez partnerów prywatnych oraz, w niewielkim stopniu, przez beneficjentów. W przypadku projektów spalarniowych poziom dofinansowania może wynieść ok. 60-70 procent wartości wydatków kwalifikowanych. Pozostałą część kosztów inwestycyjnych, jak również wydatki niekwalifikowane, musi ponieść partner prywatny lub beneficjent. Koszty operacyjne będą pokrywane z przychodów generowanych przez inwestycję. Dotacja UE pozwala nam przy tym na zmniejszenie opłat za świadczenie usług publicznych, ponieważ zmniejsza obciążenie finansowe koncesjonariusza.

Teoretycznie mogą być zastosowane inne modele projektów hybrydowych – np. podział inwestycji na podprojekty finansowane wyłącznie ze środków publicznych, w tym dotacji UE, lub wyłącznie ze środków prywatnych. Taki model, stosowany chociażby w portugalskim projekcie kolei dużych prędkości upraszcza aplikowanie o środki UE oraz zarządzanie projektem. Eliminowane są m.in. przepływy finansowe miedzy beneficjentem a koncesjonariuszem na etapie budowy. W przypadku projektów spalarniowych jesteśmy dopiero na początku ścieżki ubiegania się o dotację. Wnioski dotychczas zostały poddane pierwszej ocenie formalnej i merytorycznej. W najbliższym czasie beneficjenci powinni uruchomić postępowania koncesyjne. Zakończenie negocjacji i zawarcie umów koncesyjnych planowane jest w 2011 r.

Uwaga na pomoc publiczną

O czym jeszcze należy pamiętać przy planowaniu i realizacji projektów hybrydowych? Dla każdego projektu unijnego krytycznymi obszarami są zamówienia publiczne oraz pomoc publiczna. Musimy pamiętać, iż możliwość zastosowania koncesji jest ograniczona, chociaż akurat dotacja UE nie ma znaczenia przy analizie różnych trybów wyboru partnera prywatnego. Decydujące znaczenie ma wyłącznie podział ryzyka między partnera publicznego i prywatnego, na co dofinansowanie nie ma wpływu.

W przypadku projektów spalarniowych zakłada się, że ryzyko budowy spalarni oraz ryzyko zapewnienia odpowiedniej ilości odpadów przeniesione zostanie na partnerów prywatnych. Kolejnym krytycznym obszarem dla wszystkich projektów PPP jest pomoc publiczna. W przypadku spalarni dotacja unijna nie będzie traktowana jako pomoc publiczna, ale jako rekompensata za świadczenie usług publicznych (o ile spełnione zostaną tzw. kryteria Altmark). Przy innych projektach hybrydowych szczegółowe niezbędne są szczegółowe analizy możliwości wystąpienia pomocy publicznej.

Realizacja projektów PPP nie jest łatwa, jednak mając świadomość wymogów unijnych można wyeliminować większość problemów zanim się jeszcze pojawią. Wszystkie aspekty przygotowania i wdrażania projektów hybrydowych można konsultować z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Wsparcie takie udzielane jest przez Departament Przygotowania Projektów Indywidualnych (ppp@mrr.gov.pl). W skali wszystkich funduszy europejskich, w obecnym okresie finansowym, partnerstwo publiczno-prywatne jest instrumentem stosowanym rzadko i dosyć niechętnie. Pozytywne doświadczenia z wdrażania spalarniowych projektów PPP mogą być więc impulsem do rozwoju tej formy współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w przyszłości.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: