eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projekt PPP plus dotacja unijna

Projekt PPP plus dotacja unijna

2010-12-08 12:37

Przeczytaj także: Rozliczanie projektów unijnych: na co uważać?


Do zamknięcia finansowego projektu nie wystarczy jedynie uzyskanie dotacji UE, ale konieczne jest zapewnienie także finansowania prywatnego. Pogodzenie obu procesów jest sporym wyzwaniem zarówno dla beneficjentów, jak i instytucji oceniających wniosek. Wymaga dyscypliny w przygotowaniu oraz elastycznego podejścia, pozwalającego na wprowadzanie zmian do projektu spowodowanych bądź uwagami do wniosku o dofinansowanie, bądź negocjacjami z partnerem prywatnym. Na tym założeniu oparta jest przykładowa ścieżka ubiegania się o dotację dla projektów PPP opublikowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. (Dokument dostępny pod adresem: www.pois.gov.pl/Dokumenty/Wzorydokumentow/Documents/20090917ppp_postepowanie_n.pdf).

Dokument ten przyjmuje, że równolegle do oceny wniosku o dofinansowanie na poziomie krajowym oraz przez ekspertów JASPERS prowadzony będzie proces negocjacji z partnerami prywatnymi. Po zakończeniu oceny wniosku zawierana będzie warunkowa umowa o dofinansowanie (ze względu na wartość projektów powyżej 50 mln euro dofinansowanie musi być potwierdzone przez służby Komisji Europejskiej). Warunkowe przyznanie dotacji znacznie ogranicza ryzyko beneficjenta przed przystąpieniem do wyboru partnera prywatnego, dodatkowo udział ekspertów JASPERS w procesie oceny minimalizuje ryzyko odrzucenia wniosku przez KE. Taki tryb postępowania pozwala nam na znaczne skrócenie czasu przygotowania projektu w stosunku do scenariusza, w którym postępowanie koncesyjne uruchamiane byłoby dopiero po uzyskaniu grantu.

Luka finansowa

O czym jeszcze należy pamiętać przy wnioskowaniu o dofinansowanie dla inwestycji PPP? Tak jak dla każdego projektu unijnego, tak i tutaj konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy kosztów i korzyści. Dodatkowo dla projektów PPP wymagane jest porównanie korzyści, zagrożeń i kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia z udziałem podmiotu prywatnego, z korzyściami, zagrożeniami i kosztami realizacji przedsięwzięcia w wariancie tradycyjnym. Stosuje się w tym celu tzw. komparator sektora publicznego (PSC). Oceniamy koszty hipotetycznego projektu publicznego, powiększone o koszty ewentualnych ryzyk związanych z realizacją i eksploatacją inwestycji oraz koszty, których inwestor nie ponosi wyłącznie ze względu na swój publiczny status (np. podatek dochodowy). Tak sporządzony komparator może być porównany z oczekiwanymi kosztami zaproponowanymi przez sektor prywatny.

Projekty PPP są z zasady projektami generującymi dochód. Wielkość dotacji określa się więc poprzez obliczenie wielkości luki finansowej – czyli różnicy między wydatkami inwestycyjnymi a zdyskontowanymi dochodami netto. Musimy przy tym pamiętać, że wielkość dochodów ma kluczowe znaczenie dla projektów hybrydowych. Jeśli poziom dochodów będzie zbyt duży, a projekt rentowny, dotacja UE nie zostanie przyznana. Taką sytuację obserwujemy w przypadku warszawskiej spalarni. Analiza finansowa projektu wykazała, iż projekt jest wykonalny nawet bez grantu (luka finansowa na poziomie 2 proc.) i beneficjent zrezygnował z aplikowania o środki unijne. Z kolei jeśli poziom dochodów będzie zbyt niski i nie będzie gwarantował odpowiedniej stopy zwrotu – projekt nie zdobędzie finansowania prywatnego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: