eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Administracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

Administracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

2010-11-01 00:15

Przeczytaj także: Powolna informatyzacja administracji publicznej


WYNIKI BADANIA W SKRÓCIE

Wyniki badania pt. „Zarządzanie oprogramowaniem w centralnej i lokalnej administracji publicznej”wskazują na bardzo zróżnicowany obraz zarządzania oprogramowaniem w administracji publicznej w Polsce. Zaledwie jedna piąta urzędów stosuje procedury zarządzania oprogramowaniem w sposób kompleksowy. Ponad połowa urzędów stosuje od 7 do 9 z 12 rozwiązań zarządzania oprogramowaniem odpowiadających najlepszym praktykom. W pozostałych urzędach – stanowiących prawie trzecią część badanych instytucji – stosowanie tych procedur nie ma charakteru kompleksowego.

Wiedza o posiadanych zasobach IT

fot. mat. prasowe

Czy potrafi Pani/Pan powiedzieć, jaka jest liczba komputerów w Państwa organizacji?

Czy potrafi Pani/Pan powiedzieć, jaka jest liczba komputerów w Państwa organizacji?

Pełna wiedza o zasobach informatycznych to podstawowy warunek skutecznego zarządzania oprogramowaniem w organizacji. Dla zarządzających zasobami informatycznymi znajomość dokładnej liczby komputerów
w organizacji stanowi informację podstawową. Nie powinno to być trudne, jeśli średnio w każdym urzędzie w Polsce jest mniej niż 100 komputerów. Z przeprowadzonego badania wynika, że blisko dwie trzecie (64.1%) urzędów ma tę wiedzę, zaś ponad jedna trzecia (35.8%) nie. W tej ostatniej grupie 29.3% ogółu badanych deklaruje znajomość liczby komputerów w przybliżeniu do pięciu stacji roboczych, a 6.5% przyznaje, że musiałoby sprawdzić ile faktycznie urząd posiada komputerów. Z odpowiedzi tych wynika, że średnio, w co trzecim urzędzie mogą występować problemy z bieżącą inwentaryzacją komputerów, jakkolwiek nie ma pewności czy owo sprawdzenie ich dokładnej liczby wymagałoby jedynie sprawdzenia w odpowiednim rejestrze (np. środków trwałych) czy też ich policzenia.

fot. mat. prasowe

Czy jest Pani/Pan pewna/pewien, że żaden z pracowników nie dokonał instalacji nielegalnego oprogramo

Czy jest Pani/Pan pewna/pewien, że żaden z pracowników nie dokonał instalacji nielegalnego oprogramowania?

Również wiedza o licencjach na oprogramowanie zainstalowane w komputerach badanych organizacji okazała się niepełna. Blisko połowa ankietowanych ma pewność posiadania licencji na każdy program komputerowy. Oznacza to, że druga połowa ankietowanych przyznaje, że w komputerach organizacji może być zainstalowane oprogramowanie bez licencji. Z powyższych danych można wywieść wniosek, że w ponad połowie zbadanych urzędów niedostateczna jest wiedza o zasobach informatycznych posiadanych przez organizację.

Procedury zarządzania oprogramowaniem

fot. mat. prasowe

Czy w Pani/Pana organizacji są określone na piśmie zasady korzystania z komputerów i z oprogramowani

Czy w Pani/Pana organizacji są określone na piśmie zasady korzystania z komputerów i z oprogramowania?

Najczęściej stosowaną procedurą zarządzania oprogramowaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zasoby informatyczne – wskazały na to niemal wszystkie (98,9%) przebadane urzędy – tylko w jednym urzędzie nie ma wyznaczonej takiej osoby. Drugą często stosowaną procedurą jest pisemne określenie zasad korzystania z zasobów informatycznych – stosowanie jej zadeklarowało ponad 90% respondentów. Ostatnią
z procedur mających charakter niemal powszechny – stosuje ją znacznie ponad 80% badanych instytucji – jest centralizacja zamówień oprogramowania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: