eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Administracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

Administracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

2010-11-01 00:15

Administracja publiczna a zarządzanie oprogramowaniem

Czy potrafi Pani/Pan powiedzieć, jaka jest liczba komputerów w Państwa organizacji? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Brak jeszcze spójnej i kompleksowej polityki zarządzania oprogramowaniem w centralnej i lokalnej administracji publicznej - taka generalna konkluzja płynie z opublikowanego 27 października 2010 r. raportu z badania przeprowadzonego przez Szkołę Główną Handlową na zlecenie BSA we współpracy z Departamentem Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki.

Przeczytaj także: Powolna informatyzacja administracji publicznej

Celem badania była ocena jakości zarządzania zasobami informatycznymi w centralnej i lokalnej administracji publicznej. Niezbyt optymistyczny obraz poprawia fakt stosowania przez wiele urzędów procedur zarządzania oprogramowaniem, idących śladem Ministerstwa Gospodarki – pierwszego ministerstwa, które przeprowadziło audyt oprogramowania i wdrożyło kompleksowy system zarządzania zasobami IT.

Z jednej strony niedostateczna wiedza o liczbie posiadanych komputerów i brak pewności co do posiadania licencji na każdy program, a także nieregularny charakter kontroli posiadanych zasobów i dokonywania aktualizacji oraz archiwizowania danych; z drugiej powszechna praktyka wyznaczania osoby odpowiedzialnej za zasoby informatyczne i formułowania na piśmie zasad korzystania z zasobów informatycznych oraz centralizacja zamówień oprogramowania. Tak zróżnicowany obraz jakości zarządzania infrastrukturą informatyczną wyłania się z konkluzji zawartych w raporcie.

„Wdrożenie procedur zarządzania oprogramowaniem służy zwiększeniu efektywności także w wymiarze finansowym. W wypadku Ministerstwa Gospodarki już samo przeprowadzenie audytu posiadanych zasobów pozwoliło nam uzyskać oszczędności na poziomie 40% planowanego budżetu IT. Przykład naszej praktyki pokazuje, że efektywne zarządzanie to jeden ze sposobów poszukiwania oszczędności”, uważa Wiceminister Gospodarki Dariusz Bogdan.

„BSA z uznaniem przyjmuje fakt, że Ministerstwo Gospodarki poprzez udział w projekcie wspiera działania zmierzające do propagowania efektywnego zarządzania zasobami IT w jednostkach administracji publicznej w Polsce. BSA także z satysfakcją odnotowuje fakt coraz powszechniejszej w administracji publicznej praktyki audytu posiadanego oprogramowania. To pierwszy krok na drodze do wdrożenia kompleksowej polityki zarządzania zasobami IT”, komentuje wyniki badania Georg Herrnleben, dyrektor BSA w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

Prorektor ds. rozwoju SGH, prof. dr hab. Marek Bryx podkreśla natomiast, że w interesie Państwa jest podnoszenie poziomu zarządzania w każdym aspekcie działalności administracji publicznej. „W dzisiejszych czasach każdy urzędnik posiadający kompetencje zarządcze powinien działać jak sprawny menadżer. Planowanie musi być poprzedzone analizą. W wypadku zasobów informatycznych, audyt zasobów informatycznych jest taką właśnie analizą. To pierwszy krok na drodze do efektywnego zarządzania. Od tego zaczęliśmy prace nad poprawą funkcjonowania naszego Centrum Informatycznego i to przynosi coraz bardziej widoczne efekty”, konkluduje Prorektor SGH.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: