eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Centra handlowe w Europie I poł. 2010 r.

Centra handlowe w Europie I poł. 2010 r.

2010-10-26 00:20

Przeczytaj także: Centra handlowe przed wyzwaniami


Jak podają autorzy raportu, w Rumunii dobiega końca budowa projektu, który został rozpoczęty przed spowolnieniem gospodarczym. W okresie do 2012 planowane jest oddanie do użytku tylko jednego obiektu. Zamknięcia wielu sklepów przez handlowców zmuszonych obniżać koszty, spowodowało wzrost wskaźników pustostanów zarówno w nowych, jak i istniejących obiektach. Niektóre obiekty modyfikują swoje formaty, włączając do grona najemców więcej sklepów dyskontowych, które stanowiły główną, poza ekspansją, siłę napędową rozwoju rynku w ostatnich 12-18 miesiącach.

W Europie Zachodniej najwięcej nowej powierzchni w 1 poł. 2010 r. oddano do użytku we Włoszech oraz Niemczech. We Włoszech otwarto sześć centrów, które dostarczyły na rynek nieco poniżej 170.000 mkw. GLA. W Niemczech otwarcie pięciu nowych centrów handlowych wraz z rozbudową/przebudową sześciu kolejnych zwiększyło zasoby powierzchni centrów handlowych o 150.000 mkw. GLA. Wielkość podaży nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w obu krajach pozostaje poniżej średniej europejskiej.

W wielu krajach Europy Zachodniej aktywność deweloperska koncentruje się na przebudowie istniejących obiektów zlokalizowanych w miastach, co związane jest z polityką władz ukierunkowaną na rewitalizację przestrzeni miejskich oraz ożywienie centrów miast.

ROZWÓJ CENTRÓW HANDLOWYCH W EUROPIE

fot. mat. prasowe

Rozwój centrów handlowych w Europie

Rozwój centrów handlowych w Europie

Raport wskazuje, że podaż powierzchni nowych centrów handlowych spadła do poziomu sprzed okresu boomu. Biorąc pod uwagę łączną wielkość powierzchni, która trafiła na rynek, tempo wzrostu podaży w 2011 r. będzie prawdopodobnie najniższe od 30 lat. Największe obawy budzi jednak potencjalny niedobór powierzchni najlepszej jakości w dobrych lokalizacjach, który może się pojawić, jeśli aktywność deweloperska rzeczywiście zacznie spadać. Choć na niektórych rynkach może to doprowadzić do ponownego wzrostu poziomu inwestycji deweloperskich nawet już w przyszłym roku. W Wielkiej Brytanii na przykład ogłoszono właśnie wznowienie realizacji projektu Trinity Leeds, co okresowo wyraźnie poprawiło nastroje na rynku. Celem ekspansji deweloperów w pierwszej kolejności będą więc bardziej dojrzałe rynki. Gospodarki wschodzące z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które do niedawna były na czele krajów o najwyższej aktywności deweloperskiej, będą musiały dłużej poczekać na stabilizację, szczególnie w sytuacji zwiększonej podaży, która jest charakterystycznym zjawiskiem następującym po okresie wzmożonej aktywności.

Na początku 2008 r. zgodnie z prognozami na Europę Środkowo-Wschodnią miało przypaść ponad 70% całkowitej ukończonej powierzchni. Szacunki te zostały obniżone w wyniku opóźnienia dużej liczny projektów. Według najnowszych danych udział tego regionu wyniesie 52% łącznej podaży nowej powierzchni w 2011 r. Opracowanie prognoz na rok 2012 i dalsze lata jest dość utrudnione ze względu na obecne niepewne warunki rynkowe, jednak w krótkim okresie w Europie nie należy się spodziewać znaczącego wzrostu rocznej podaży nowej powierzchni. Oczekuje się, że wynik ten ustabilizuje się na poziomie 5 mln mkw.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: