eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2010

2010-10-25 11:54

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010


Z analizy wynika, że rozkład cenowy w poszczególnych dzielnicach Warszawy uległ niewielkim zmianom w porównaniu z wielkościami zaobserwowanymi w II kwartale tego roku. W ofercie Bemowa zmniejszył się udział mieszkań w cenach od 8 do 10 tys. zł/m2. Wzrosła natomiast ilość ofert z przedziału cenowego 6-8 tys. zł/m2. Na Białołęce zwiększyła się ilość ofert mieszkań tańszych (w odniesieniu do lokalnego rynku) – w cenach 4-8 tys. zł/m2, zmalał zaś odsetek ogłoszeń z przedziału 8-10 tys. zł/m2. Również na obszarze Saskiej Kępy oferuje się mniej mieszkań najdroższych. Należy jednak zaznaczyć, iż w tym rejonie najwyższa cena m2 mieszkania przekracza 14 tys. zł/m2. W Śródmieściu, które nadal pozostaje liderem wśród dzielnic oferujących najdroższe lokale mieszkalne, więcej niż co piąty lokal wystawia się po cenie przekraczającej wspomniany poziom. Porównując ofertę zgłoszoną w III kwartale 2010 r. z danymi z kwartału poprzedniego, można zauważyć, iż rozkład cenowy liczony dla całego miasta pozostał na niezmienionym poziomie. W ofercie Warszawy nadal przeważają mieszkania z przedziału cenowego 6-10 tys. zł/m2 (71,5% zgłaszanej podaży), przy czym więcej ofert zaczyna się od poziomu około 8 tys. zł/m2. Nie zmienia się również liczba mieszkań, których ceny za m2 nie przekraczają 4 tys. zł (znikomy udział w ofercie – niespełna 70 ofert).

Miejscowości podwarszawskie

Jak czytamy w raporcie, w III kwartale 2010 r. w większości miejscowości wchodzących w skład aglomeracji warszawskiej doszło do spadków średnich cen mieszkań. Najmniejszy spadek (-1,2%) odnotowano w Pruszkowie, największy zaś (-2,8%) w miejscowości Marki. O stabilnej sytuacji można mówić w wypadku Konstancina-Jeziorny, Legionowa oraz Otwocka.

Kraków

W III kwartale 2010 r. za pośrednictwem portalu Gratka.pl zgłoszono i zaktualizowano ponad 47 tys. ofert sprzedaży mieszkań na krakowskim rynku wtórnym. Największy udział w ofercie miasta należał do Podgórza (33%). Nieco mniej (28%) ofert pochodziło z Krowodrzy, a dalsze miejsca zajęły Śródmieście i Nowa Huta. Minimalny udział ofert dotyczących mieszkań w nowych budynkach (wybudowanych nie wcześniej niż w 2000 r.) wyniósł 39%.

fot. mat. prasowe

Średnia cena 1m2 w poszczególnych dzielnicach Krakowa

Średnia cena 1m2 w poszczególnych dzielnicach Krakowa

Z porównania III kwartału 2010 r. z kwartałem wcześniejszym wynika, iż średnia cena 1 m2 mieszkań oferowanych na rynku wtórnym w Krakowie pozostała na niemal niezmienionym poziomie. Zarówno na „nowym”, jak i „starym” rynku wtórnym sytuacja była stabilna. Do większych zmian doszło w obrębie dzielnicy Śródmieście (-2,1% na „nowym” rynku wtórnym) oraz Krowodrza (-1,1% na „starym” rynku). W omawianym okresie średnia cena sprzedaży mieszkań oferowanych na krakowskim rynku wtórnym za pośrednictwem portalu Gratka.pl wyniosła 7 567 zł/m2. Analizując ofertę poszczególnych dzielnic, można zauważyć, iż najdroższym rejonem Krakowa pozostaje Śródmieście. Przeciętna cena „nowych” mieszkań w tej dzielnicy kształtuje się na poziomie 10 121 zł/m2, zaś oferta cenowa mieszkań „starych” położonych w Śródmieściu przewyższa stawki z „nowego” rynku całej stolicy Małopolski. Druga w kolejności jest Krowodrza ze średnią ceną wynoszącą 7 976 zł/m2. Jednostkowe ceny mieszkań oferowanych na „nowym” rynku Krowodrzy (8 197 zł/m2) zbliżone są do stawek odnotowanych dla całego miasta.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: