eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VIII 2010

Przetargi - raport VIII 2010

2010-09-14 12:23

Przetargi - raport VIII 2010

Liczba ogłoszeń w BZP (czerwiec-sierpień 2010 r.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Sierpień, drugi wakacyjny miesiąc, okazał się dla sektora publicznego miesiącem letniego wypoczynku, a zatem i zastoju w postępowaniach przetargowych - podaje raport opracowany przez serwis www.eGospodarka.pl. W ósmym miesiącu tego roku pojawiło się bowiem znacznie mniej ogłoszeń o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego - widomy znak, że osoby odpowiedzialne za realizację przetargów udały się na urlopy.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2010

Spada liczba ogłoszeń dotyczących wykonania prac budowlanych – czas na te prace już powoli dobiega końcowi i należy oczekiwać typowego, sezonowego spadku występującego rokrocznie, aż do stycznia-lutego przyszłego roku (w okresie tym bowiem zwyczajowo pojawia się tendencja wzrostowa). Warto wspomnieć, że w wielkościach względnych spadek w kategorii prac budowlanych jest najwyższy i wynosi ponad 15 procent m/m. Pozostałe klasyfikowane kategorie – dostawy towarów oraz usług – dotknęły już mniejsze spadki.

„Powyżej kreski” znalazły się tylko niektóre typy prac czy dostaw. Analiza struktury zamówień przetargowych pozwala już na zdecydowane przyjęcie tezy o rozpoczęciu budowy (oraz napraw) infrastruktury przeciwpowodziowej – największą miesięczną dodatnią dynamikę przyrostu wykazały bowiem zamówienia z grupy „robót w zakresie ochrony przeciwpowodziowej”.

Niestety perspektywy dla firm współpracujących z sektorem publicznym nie są najlepsze. Przyjęte przez rząd propozycje budżetowe oznaczają wzrost obciążeń fiskalnych, przy jednoczesnym zaciskaniu budżetowego pasa. Ponieważ jednak nadal nie wypracowano systemowych zmian (w systemie emerytalnym, ubezpieczeń społecznych, administracji publicznej), których wprowadzenie pozwoliłoby na najpoważniejsze kwotowo oszczędności, można przypuszczać, że ponownie dojdzie (wzorem pierwszego półrocza 2009 roku) do chaotycznych i nieprzemyślanych cięć. Przyszły rok niestety jest rokiem wyborczym, co nie rzutuje pozytywnie na perspektywę głębszych reform.

Pogłębiająca się nierównowaga finansów publicznych może jednak wymusić zmiany, taktyka maskowania rzeczywistego deficytu poprzez różnego rodzaju manewry nie sprawdzi się bowiem na dłuższą metę (o czym boleśnie przekonują się Grecy). Coraz więcej ekonomistów nie stawia już w kontekście załamania polskich finansów publicznych pytania „czy” ale „kiedy”, sugerując, że można o nim mówić już w perspektywie kilkunastu miesięcy. Zadłużeniowa bomba jednak tyka, a każdy kwartał opóźnienia we wdrażaniu radykalnych reform systemowych przyspiesza krach finansów publicznych.

Spadki. W każdej kategorii

Dane opracowane na podstawie ogłoszeń pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych publikowanych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl , pokazują, że w sierpniu 2010 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych spadła względem poprzedniego miesiąca o ponad 12 procent (12,22 proc.). Nie ma jednak powodów do niepokoju, bowiem względem sierpnia ubiegłego roku wystąpił przyrost, i to dość znaczny, bo aż 35-procentowy. Sierpniowy spadek nie jest więc zapowiedzią załamania, a początkiem tradycyjnego sezonowego trendu.

W ósmym miesiącu bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiły się 15 tys. 942 ogłoszenia, wobec 18 tys. 161 ogłoszeń w lipcu, 16 tys. 817 ogłoszeń w czerwcu, 15 tys. 94 ogłoszeń w maju i 14 tys. 964 ogłoszeń w kwietniu.

Od początku bieżącego roku ogłoszono o ponad 21 procent (21,23 proc.) więcej postępowań o udzielenie ZP niż rok wcześniej – w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2009 roku w BZP pojawiło się łącznie 84 tys. 886 ogłoszeń, w okresie styczeń-sierpień bieżącego roku było to 115 tys. 38 ogłoszeń.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w BZP (czerwiec-sierpień 2010 r.)

Liczba ogłoszeń w BZP (czerwiec-sierpień 2010 r.)

Po zastoju na początku roku, można już zaobserwować mocny i wyraźny przyrost względem ubiegłego roku. Niestety wspomniane wcześniej perturbacje budżetowe z wysokim prawdopodobieństwem mogą doprowadzić do powtórki z pierwszej połowy ubiegłego roku, czyli chaotycznych (a więc w istocie dość pozornych) oszczędności, sprowadzających się praktycznie do powstrzymywania i opóźniania wszelkich zamówień.

W perspektywie dwóch-trzech najbliższych lat alternatywa sprowadza się do poważnych oszczędności, ale systemowych i planowych lub do panicznych, doraźnych cięć wydatków w obliczu bankructwa finansów państwa. Zabiegi czysto księgowe, polegające na zmianie sposobu definiowania deficytu, przekładanie wydatków do innych „rubryczek” czy maskowanie zobowiązań nie zmniejszą niestety ani o złotówkę potężnego zadłużenia budżetu.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń-sierpień 2009 i 2010 r.)

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń-sierpień 2009 i 2010 r.)


Spadki w każdej kategorii. Koniec sezonu budowlanego

W sierpniu zanotowano względem lipca spadek liczby ogłoszeń we wszystkich trzech klasyfikowanych kategoriach zamówień publicznych. Zmniejszyła się liczba ogłoszeń na dostawę towarów, usług oraz wykonanie prac budowlanych. To typowy spadek sezonowy – obserwowany we wcześniejszych latach. Sierpień jest tradycyjnym miesiącem urlopowym w administracji publicznej, co nie sprzyja rozpoczynaniu postępowań przetargowych. Ponadto – już z ze względu na zbliżającą się jesień i zimę, czyli pory dekoniunktury w budownictwie - spada zapotrzebowanie na prace budowlane.

Na pesymizm zdecydowanie nie pozwala zestawienie sierpnia bieżącego roku z analogicznym miesiącem roku ubiegłego. W tym roku w sierpniu w branży budowlanej było o 28 procent zamówień niż rok wcześniej, ogłoszeń na dostawy towarów przybyło o 25 procent. Jednak prawdziwym rekordzistą okazała się kategoria dostawy usług – w sierpniu 2010 było aż o 61 procent więcej ogłoszeń o ZP na dostawy usług niż w sierpniu 2009 roku.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: