eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w UE

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w UE

2010-08-13 00:24

Rynek zabezpieczenia infrastruktury krytycznej w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej rozwija się niezwykle dynamicznie, głównie ze względu na budowę nowych elektrowni oraz modernizacji portów lotniczych i morskich w tych krajach. Frost & Sullivan, firma doradcza, przewiduje, że ten rynek będzie się systematycznie rozwijał, osiągając wartość 2,2 mld USD do 2017 r.

Przeczytaj także: Polska gospodarka po pandemii. Nowy Plan Marshalla podniesie PKB?

Lata największego wzrostu przypadną na 2011 r. i 2013 r., z uwagi na wpływy z UE oraz realizację zamówień publicznych, przede wszystkim w zakresie projektów energetycznych i budowy lotnisk w regionie. W Polsce wydatki będą przeznaczone głównie na zapewnienie bezpieczeństwa rurociągów i portów morskich.

Według najnowszego raportu Frost & Sullivan pt. „Ocena rynku bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej", rynek opiera się głównie na funduszach państwowych oraz prywatnych inwestycjach. Dodatkowymi czynnikami, sprzyjającymi rozwojowi rynku, są m.in. wymagania unijne w zakresie zgodności przepisów oraz potrzeba wypracowania wspólnej strategii bezpieczeństwa.

„Tempo budowy nowych elektrowni w krajach takich, jak Polska, Czechy i Bułgaria, a także modernizacji systemów bezpieczeństwa na lotniskach w Polsce, Rumunii, Czechach, Bułgarii i Słowacji zdecydowanie wzrośnie" - stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. „Nowe systemy nadzoru i technologie ochrony obwodowej będą niezbędne dla zachowania zgodności z przepisami UE."

Spowolnienie gospodarcze nadszarpnęło jednakże budżet przeznaczony na zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. W związku z tym nakłady na technologie będą ograniczone ze względu na opóźnienie kluczowych projektów infrastrukturalnych. Ponadto, brakuje zachęt państwowych w stosunku do przedsiębiorstw zagranicznych, aby zechciały inwestować w ten sektor. Ponieważ proces zamówień publicznych jest bardzo złożony, szczególnie w przypadku nowych konkurentów, w przetargach faworyzowane są firmy lokalne i te, już funkcjonujące na danym rynku.

„Przetargi mogą być bardzo skomplikowane poprzez biurokratyczną sieć procedur" - dodają analitycy Frost & Sullivan. „Doświadczeni gracze mogą odnosić sukcesy dzięki korzystaniu z pomocy miejscowych ekspertów, znających lokalny język i obowiązujące przepisy."

Choć rynek jest bardzo rozdrobniony, z kilkoma podmiotami dominującymi tylko w poszczególnych dziedzinach, wciąż jest wiele ciekawych możliwości. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną, firmy powinny postawić przyspieszenie produkcji z wykorzystaniem już posiadanej linii produkcyjnej. Ponadto, z chwilą wejścia na nowe rynki, firmy powinny dokładnie przeanalizować łańcuch dystrybucji i wejść w relacje partnerskie z lokalnymi uczestnikami i integratorami systemu.

Ocena rynku bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej jest częścią programu Rozwoju Usług Partnerskich w Sektorze Obrony, który obejmuje również badania w następujących obszarach rynkowych: Rynek Bezpieczeństwa Infrastruktury Ropy naftowej i Gazu na Bliskim Wschodzie, Europejski Rynek Bezpieczeństwa Portów Morskich, a także Europejski Rynek Morski systemu C2. Wszystkie usługi badawcze włączone do programu zapewniają szczegółowe analizy możliwości rynków i trendów w branży, które poddano wnikliwej ocenie po przeprowadzeniu obszernych wywiadów z uczestnikami rynku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: