eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Arbitraż lepszy od sądu powszechnego

Arbitraż lepszy od sądu powszechnego

2004-07-19 00:37

Arbitraż to niedoceniany sposób na eliminacje wszystkich wad polskiego systemu sądowniczego w sprawach gospodarczych. Niewielu polskich przedsiębiorców wie, że wyroki sądów polubownych mają taką samą moc prawną jak wyrok sądu powszechnego, a egzekwuje je komornik państwowy. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i państwach uprzemysłowionych Europy większość sporów między przedsiębiorcami rozstrzyganych jest przez sądownictwo polubowne.

Przeczytaj także: Sąd Arbitrażowy Online już działa

Jak działają polskie sądy wie każdy, kto musiał korzystać z ich działania. Postępowania są długie, kosztowne. Co najgorsze, w majestacie prawa przedsiębiorcy nie mogą odzyskać swoich pieniędzy, bo pierwsza rozprawa wyznaczana jest w astronomicznie długim terminie. Nawet przyznana racja może stać się pyrrusowym zwycięstwem, gdyż w czasie trwania postępowania sądowego sytuacja przeciwnika procesowego może ulec zmianom, nawet bez jego woli.

Jednak zgodnie z prawem istnieje alternatywa dla państwowego wymiaru sprawiedliwości.

Sądownictwo polubowne jest drogą rozstrzygania sporów przez arbitrów wskazywanych przez strony sporu. Zakres przedmiotowy spraw, z którymi możemy skierować się do sądu polubownego jest szeroki. W tym trybie rozpatrywane mogą być wszelkie sprawy majątkowe istniejące miedzy firmami. Możliwy jest także podział majątku między małżonkami. Niedopuszczalne jest w tym trybie rozstrzyganie spraw z zakresu spraw pracowniczych, czy alimentacyjnych.

Postępowanie arbitrażowe – jest drogą dla ludzi z klasą – sąd, nie może stosować przymusu wobec stron, czy świadków, ale może poprosić o to sąd państwowy. Jednak, aby skorzystać z tej formy rozwiązania konfliktu, warto by strony ze sobą współpracowały.

Jak to zrobić?

Aby skorzystać z dobrodziejstw prywatnego sądownictwa trzeba zawczasu to zastrzec w umowie, zawierając tzw. klauzulę na sąd polubowny. Oznacza to, że strony umowy dobrowolnie poddają się jurysdykcji, orzeczeniom i procedurze arbitrażowej. Ważnym szczegółem jest to, że każdy kontrakt między tymi samymi kontrahentami musi zawierać tę klauzulę, nie można umówić się na sąd polubowny generalnie. W konsekwencji niezależnie od stron umowy, czy rodzaju kontraktu, zawsze dopisujmy postanowienie o zgodzie obu stron na rozstrzyganie ewentualnych sporów w drodze arbitrażu.

Ważne szczegóły formalne

W umowie należy precyzyjnie oznaczyć przedmiot sporu, który może wystąpić w przyszłości. Najlepiej kiedy taki zapis wskazuje konkretny sąd, który ma rozstrzygać sprawę.

W sprawach przed sądem polubownym nie ma konieczności wyznaczania rozprawy, arbitży mogą przeprowadzić postępowanie niejawne – wówczas wyrok zapada na podstawie dowodów przedstawionych w pozwie i odpowiedzi na pozew. Strony w tym postępowaniu mają obowiązek doręczać pisma sobie wzajemnie.

W Polsce sądy polubowne działają najczęściej przy izbach gospodarczych, prowadzone są przez prawników ze sporym doświadczeniem zawodowym.

Rezultatem postępowania może być wyrok lub ugoda.

 

1 2

następna

oprac. : Tomasz Horoszkieiwcz / Justitia.pl Justitia.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: