eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Arbitraż lepszy od sądu powszechnego

Arbitraż lepszy od sądu powszechnego

2004-07-19 00:37

Przeczytaj także: Sąd Arbitrażowy Online już działa


Zalety sądownictwa polubownego

Porównując zalety sądownictwa powszechnego i polubownego - to drugie zwycięża w cuglach, jednak nie jest to prosty rachunek zysków. Postępowanie przed arbitrami trwa od złożenia kompletu dokumentów nawet dwa tygodnie, a w sądzie powszechnym nie ma w tym terminie szans na wyznaczenie pierwszego posiedzenia. Bywa, że postępowanie przed arbitrami przeciąga się ponieważ strony nie mogą skutecznie wskazać arbitrów. Innym poważnym felerem tego postępowania jest konieczność nadania orzeczeniu klauzuli wykonalności przez sąd powszechny – a te tłumacząc się brakiem terminów, nie nadają takiej klauzuli nawet przez rok, mimo tego, że postępowanie merytoryczne się zakończyło. Dodatkowo zwycięzca postępowania arbitrażowego musi zapłacić 25% wpisowego za nadanie klauzuli wykonalności.

Sąd powszechny skazany jest na procedurę, którą niektórzy nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystują dla przeciągania postępowań, arbitrzy mają w tym zakresie pewną swobodę. Postępowanie przed sądem polubownym normuje regulamin. Dzięki temu sąd polubowny może uwzględniać w swoich orzeczeniach takie elementy, których sąd powszechny czasami nie dostrzega (żeby nie narazić się na zarzut apelacji) lub nie może uwzględnić. Nie ma problemów, żeby arbitrzy oceniając stan faktyczny kierowali się zasadami słuszności, czy dobrymi obyczajami.

Wielką zaletą postępowania polubownego jest to, że strony poddają się orzeczeniom dobrowolnie, co znacząco obniża koszty postępowania (nie ma potrzeby egzekucji). W konsekwencji postępowanie to jest dużo skuteczniejsze. Wynika to przede wszystkim z idei postępowania, już na samym początku na etapie konstruowania umowy strony zakładają współpracę w razie wystąpienia rozbieżności, potem wspólnie wskazują arbitrów (stanowiących surogat sędziów). Sporne strony wpływają na skład sędziowski, gdyż to przedsiębiorca wybiera swojego arbitra.

Kolejną zaletą sądownictwa polubownego jest specjalizacja. Przedsiębiorcy mogą na arbitrów wybrać specjalistów z danej dziedziny, np. prawa budowlanego, a nie są skazani na człowieka od wszystkiego.

Co więcej wybrany arbiter (prawo zabrania, żeby tę funkcję sprawował zawodowy sędzia) może skoncentrować się na tej jednej sprawie.

Jeśli jedna ze stron, mimo zapisu na sąd polubowny, nie wyznaczy swojego arbitra, jest on wyznaczany przez sąd powszechny.

Niskie koszty
Sądownictwo polubowne jest dużo tańsze, niż w sądzie powszechnym. Konkretne koszty wynikają z cennika danego sądu.

Dyskrecja
W związku z tym, ze postępowanie w sprawach gospodarczych jest w Polsce co do zasady jawne, a contrario sąd wyjątkowo może je utajnić. A w sprawach pieniędzy, nikomu rozsądnemu nie zależ na rozgłosie. Tutaj arbitraż wydaje się dyskretniejszym rozwiązaniem.

Wymiar międzynarodowy
Cała Europa korzysta z sądów polubownych, największe koncerny świata korzystają z najsłynniejszych i obdarzanych pełnym zaufaniem arbitraży w Wiedniu, Paryżu, czy Hadze.

Mimo braku zapisu też można

Brak zapisu na sąd polubowny nie zamyka stronom drogi do szybkiego rozpatrzenia sprawy przez sąd prywatny, ale wówczas obie strony muszą się na niego zgodzić.

Wzór klauzuli arbitrażowej:
Wszelkie spory, które mogą wyniknąć z niniejszej umowy oraz w związku z nią, będą rozstrzygane przez arbitrów stałego sądu polubownego (tu wpisać nazwę sądu) stosownie do regulaminu tego sądu, obowiązującego w dacie zawarcia umowy, który to regulamin jest znany stronom.

poprzednia  

1 2

oprac. : Tomasz Horoszkieiwcz / Justitia.pl Justitia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: