eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kredyt na zakup mieszkania nie taki straszny

Kredyt na zakup mieszkania nie taki straszny

2010-05-21 12:41

Przeczytaj także: Finansowanie zakupu mieszkania: 63% to kredyt


Chcemy pożyczać rzadziej, ale więcej

fot. mat. prasowe

Śródki pieniężne na zakup/budowę mieszkania/apartamentu/domu (zakup planowany na lata 2010-2012)

Śródki pieniężne na zakup/budowę mieszkania/apartamentu/domu (zakup planowany na lata 2010-2012)

A jak ma wyglądać sytuacja w 2010 r. i w następnych dwóch latach? Wyniki badań pokazują, że przyszli nabywcy widzą przyszłość rynku nieruchomości mieszkaniowych dość optymistycznie. W przypadku planowanych źródeł finansowania proporcje są niemal dokładnie odwrotne, jak w przypadku źródeł faktycznie wykorzystywanych. Kredyt chce zaciągnąć 60 proc. osób, planujących nieruchomościowe zakupy w latach 2010-2012, zaś oszczędności planuje wykorzystać tylko 36 proc. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że aż 32 proc. kupców zamierza wykorzystać pieniądze ze sprzedaży starego mieszkania lub domu. Być może w 2009 r. kupujący mieszkania wstrzymywali się ze sprzedażą swoich starych nieruchomości, nie chcąc pozbywać się ich w cenowym „dołku”. Kiedy jednak ceny ruszą w górę, chętnych do spieniężenia dawnego lokum może być więcej.

Przyszli kupcy co najmniej równie optymistycznie oceniają swoje zasoby finansowe. Spośród osób, które chcą wspomóc się kredytem hipotecznym co trzeci uważa, że wystarczy mu pożyczka na 31-60 proc. wartości nieruchomości. Niemal tyle samo (32 proc.) planuje zaciągnąć kredyt o LTV w zakresie 61-100 proc. nieruchomości. Nowy Adres SA przypomina, że w 2009 roku takie kredyty stanowiły aż połowę wszystkich udzielonych przez banki. Szacunkowy koszt przyszłych inwestycji w dużych miastach Polski również ma być wyższy – 26 proc. kupowanych nieruchomości ma kosztować od 300 do 450 tys. złotych, dalszych 29 proc. – więcej niż 450 tys.

Informacje o badaniu
Nowy Adres S.A. wraz z niezależnym instytutem badawczym Gfk Polonia pod koniec 2009 r. przeprowadził 1502 ankiety telefoniczne z osobami w wieku 25-65 lat, reprezentującymi wszystkie grupy społeczne i ekonomiczne w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu i podejmującymi w swoich rodzinach ważne decyzje finansowe, w tym o ewentualnym zakupie domu czy mieszkania. Dzięki pełnemu przekrojowi społecznemu uczestników badania, uzyskane wyniki można uznać za miarodajne, jeśli chodzi o preferencje mieszkaniowe mieszkańców dużych miast Polski.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: