eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Preferencje mieszkaniowe IV-VI 2009

Preferencje mieszkaniowe IV-VI 2009

2009-09-04 12:28

Preferencje mieszkaniowe IV-VI 2009

Wykres nr 1: Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (16)

W II kw. 2009 r. nastąpiło znaczne ożywienie na rynku nieruchomości. Po leniwych pierwszych miesiącach roku, kiedy to słowo kryzys odmieniane było przez wszystkie przypadki, osoby szukające mieszkań zaczęły wykorzystywać spadki cen i dokonywać zakupów. Wynikiem tego jest stały wzrost liczby zawieranych transakcji - wynika z raportu Home Broker.

Przeczytaj także: Preferencje mieszkaniowe I-III 2009

Wobec takiej zmiany na rynku Home Broker sprawdził, czy osoby poszukujące mieszkań zaczęły zwracać uwagę na inne czynniki niż wcześniej. Poprzez ankiety Home Broker pytał swoich klientów o następujące rzeczy: preferowana dzielnica, minimalna i maksymalna cena, powierzchnia, liczba pokoi, piętro, liczba pięter w budynku, rok budowy. W odróżnieniu do raportu z I kw. zdecydowano się na połączenie czynników minimalna i maksymalna liczba pokoi w jeden czynnik. Podobnie zrobiono z powierzchnią oraz piętrem. Dzięki temu uwzględniono więcej zmiennych, takich jak np. rok budowy a także otrzymano bardziej wyraźny obraz tematu.

Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania

fot. mat. prasowe

Wykres nr 1: Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania w największych miastach Polski

Wykres nr 1: Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania w największych miastach Polski

Z raportu wynika, że w I kw. 2009 r. najważniejszym czynnikiem wpływającym na zakup mieszkania była minimalna liczba pokoi (91 proc.). Jednak po połączeniu maksymalnej i minimalnej liczby pokoi w jedną zmienną o nazwie liczba pomieszczeń, w II kw. znalazła się ona dopiero na drugiej pozycji (79 proc.). Na pierwszym miejscu uplasowała się maksymalna cena mieszkania (85 proc.), czyli czynnik, który w dobie kryzysu ma na pewno największe znaczenie.

Trzecie miejsce to powierzchnia (68 proc.). Kolejnymi ważnym czynnikiem jest lokalizacja (64 proc.), która w I kw. była najmniej istotnym czynnikiem. Teraz jednak, gdy ceny mieszkań zaczynają być coraz niższe, klienci mogą wybierać, czy chcą mieszkać w gorszej czy lepszej lokalizacji. Dwa ostatnie czynniki, piętro (35 proc.) i rok budowy (32 proc.) nawiązują już bezpośrednio do standardu mieszkania. Klienci szukają lokali raczej na niższych kondygnacjach (od 1 do 5 piętra) w budynkach wybudowanych po 1991 roku.

Preferowana wielkość mieszkania i liczba pokoi

fot. mat. prasowe

Wykres nr 2: Preferowana wielkość mieszkania w największych miastach Polski

Wykres nr 2: Preferowana wielkość mieszkania w największych miastach Polski

Liczba pokoi oraz wielkość mieszkania były jednymi z ważniejszych czynników wpływających na wybór mieszkania. Z przeprowadzonych przez Home Broker ankiet wynika, że mieszkanie nie powinno być (średnio) mniejsze niż 46 mkw. i nie większe niż 56 mkw. (wykres nr 2). Takie właśnie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem w badanych miastach i wszędzie metraże są podobne. W Warszawie jest to od 47 do 57 mkw., w Krakowie od 44 do 55 mkw., we Wrocławiu od 47 do 58 mkw., w Poznaniu od 46 do 56 mkw. a w Gdańsku od 45 do 55 mkw. W porównaniu z I kw. 2009r. zwiększyła się minimalna wielkość mieszkania z 40 mkw., maksymalna wielkość zmniejszyła się z 60 mkw.

Jeżeli chodzi o preferencje co do liczby pokoi, to dominuje chęć posiadania mieszkania dwupokojowego. Tylko we Wrocławiu i Gdańsku ankietowani wyrażali zainteresowanie mieszkaniami trzypokojowymi (wykres nr 3). Lokale dwupokojowe zawsze były najchętniej wybierane również przez osoby, które inwestują na rynku nieruchomości (takie mieszkanie najłatwiej wynająć i sprzedać).

fot. mat. prasowe

Wykres 3: Preferowana liczba pokoi w największych miastach Polski

Wykres 3: Preferowana liczba pokoi w największych miastach Polski

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: