eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Preferencje mieszkaniowe I-III 2009

Preferencje mieszkaniowe I-III 2009

2009-05-13 00:48

Preferencje mieszkaniowe I-III 2009

Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja - jeszcze do niedawna to lokalizacja właśnie decydowała o wyborze nieruchomości. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy ceny lokali wciąż spadają, ale dostęp do kredytów hipotecznych jest utrudniony, inne czynniki zaczynają wpływać na to, jakie mieszkanie wybierzemy - wynika z raportu Home Broker.

Przeczytaj także: Preferencje mieszkaniowe IV-VI 2009

Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania
W raporcie czytamy, iż w czasach sprzed boomu na rynku nieruchomości, kiedy ceny były niskie, a większość projektów deweloperskich sprzedawało się na etapie dziury w ziemi najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego mieszkania była jego lokalizacja. Krótki czas dojazdu do pracy, rozwinięta infrastruktura i duża liczna terenów zielonych była niekiedy ważniejsza niż wielkość samego mieszkania. Wiele osób wolało kupić kawalerkę na Mokotowie, zamiast dwupokojowego mieszkania na Bielanach. Jednak odwrót na rynku zmienił zdecydowanie tą sytuację, co w efekcie zepchnęło lokalizację na dalszy plan. Wydawać by się mogło, że najważniejsza jest w tej chwili cena mieszkania, jednak na pierwszym miejscu znajduje się minimalna liczba pokoi (91 proc.). Respondenci wskazywali najczęściej na mieszkania 2-pokojowe, tak więc można wnioskować, że na ich wybór wpływ miała cena.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest maksymalna cena (77 proc.). Jednak następne wskazania, czyli maksymalna (76 proc.) i minimalna (68 proc.) powierzchnia mieszkania oraz maksymalna liczba pokoi (62 proc.) również nierozerwalnie związane są z ceną. Niewiele osób zainteresowana była mieszkaniami powyżej 80 mkw., większość wskazywała na te do 60 mkw., czyli w efekcie tańsze. Ostatnim istotnym czynnikiem jest lokalizacja, czyli dzielnice (58 proc.), jakie wybierali badani. Kolejne czynniki, takie jak piętro, liczba pięter w budynku czy rok budowy nie były już tak istotne i stanowiły tylko po kilkanaście procent wskazań. Jednak Home Broker zaobserwował tutaj jedną ważną rzecz, odnoście wieku budynku. Otóż zdecydowana większość osób poszukuje mieszkań w budynkach nowszych, wybudowanych po 1993 roku.

Preferowana wielkość mieszkania i liczba pokoi

fot. mat. prasowe

Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania w największych miastach Polski

Najważniejsze czynniki wpływające na zakup mieszkania w największych miastach Polski

Liczba pokoi oraz wielkość mieszkania były jednymi z ważniejszych czynników wpływających na wybór mieszkania. Z przeprowadzonych badań wynika, że mieszkanie nie powinno być (średnio) mniejsze niż 40 mkw. i nie większe niż 60 mkw. Takie właśnie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem w badanych miastach i wszędzie metraże są podobne. W Warszawie jest to od 47 do 58 mkw., w Krakowie od 45 do 55 mkw., we Wrocławiu od 46 do 57 mkw., w Poznaniu od 46 do 58 mkw. a w Gdańsku od 48 do 57 mkw. Jeżeli sprawdzić, jakie mieszkania poszukiwane były przed boomem na rynku nieruchomości, zobaczyć można, że były to najczęściej kawalerki. W trakcie największych wzrostów cenowych metraże zwiększały się, jednak kiedy ceny osiągnęły moment szczytowy wielkość pożądanego mieszkania również malała.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: