eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy nadal wzrasta

Handel światowy nadal wzrasta

2010-05-19 12:49

Handel światowy nadal wzrasta

Capgemini Consulting Global Trade Flow Index - fragment © fot. mat. prasowe

Marka Capgemini Consulting przedstawiła drugą edycję swojego raportu Global Trade Flow Index. Pochodzące z niego dane wskazują na ciągły wzrost wolumenu transakcji w handlu światowym. Indeks ten śledzi handel w ujęciu kwartalnym na podstawie najnowszych, oficjalnych danych udostępnianych przez krajowe agencje 23 państw, mających największy udział w światowym handlu.

Przeczytaj także: Handel światowy w I kw. 2011 r.

Przedstawione w raporcie statystyki wskazują na 8,5-procentowy wzrost światowego handlu (import i eksport towarów oraz usług na całym świecie) w 4 kwartale 2009 roku, co stanowi wynik niemal identyczny z odnotowanym w poprzednim, 3 kwartale 2009 roku. Jest to zapowiedź podobnego poziomu zwyżki tego podstawowego wskaźnika dotyczącego kondycji światowej gospodarki w 2010 roku. Jego wzrost spowodowany jest rosnącą konsumpcją krajową, co kompensuje mniejsze zachęty rządowe.

Indeks globalnego przepływu w handlu dowodzi, że (w odniesieniu do 4 kwartału 2009 r.):
  • W Stanach Zjednoczonych łączne obroty handlowe wzrosły o 9 procent w 4 kwartale 2009 roku, zapewniając państwu drugi z rzędu kwartał wzrostu handlu. Przyczynił się do tego stosunkowo słaby kurs dolara;
  • Chiny stały się w 2009 roku największym na świecie eksporterem towarów, zwiększając eksport o 11 procent w 4 kwartale 2009 r. w porównaniu z 3 kwartałem 2009 roku. Brazylia zaś odnotowała intensywne ożywienie obrotu towarowego dzięki eksportowi produktów rolnych;
  • Niemiecki eksport, mimo spadku konsumpcji w gospodarstwach domowych, wzrósł w czwartym kwartale 2009 roku o 3,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (4 kwartał 2008 r.). Oznacza to, że właśnie eksport przyczynił się do ożywienia gospodarki;
  • Obroty w handlu zagranicznym Francji wzrosły w czwartym kwartale 2009 r. o 3,08 procent w porównaniu z 4 kwartałem 2008 r. Biorąc jednak pod uwagę cały rok, eksport tego kraju spadł o około 20 procent (w porównaniu z eksportem w roku 2008);
  • W krajach BRIC (oprócz Indii) zaobserwowano wzrost konsumpcji krajowej, podczas gdy gospodarki europejskie odnotowały radykalny spadek wydatków gospodarstw domowych. Na przykład w Chinach silny bodziec wewnętrzny stanowiły łatwo dostępne kredyty oraz wydatki na ciężką infrastrukturę. Brazylia natomiast czerpała korzyści z rządowych zwolnień podatkowych oraz wzrostu wydatków konsumpcyjnych dzięki rozwojowi rynku krajowego.

fot. mat. prasowe

Capgemini Consulting Global Trade Flow Index - fragment

Capgemini Consulting Global Trade Flow Index - fragment

Na podstawie aktualnie dostępnych danych Capgemini Consulting szacuje, że w pierwszym kwartale 2010 roku rozwój handlu globalnego utrzyma się na podobnym poziomie, ale przewiduje zarazem wystąpienie w bliskiej perspektywie następujących istotnych zagrożeń:
  • Globalne gospodarki mogą mieć trudności w zachowaniu samowystarczalności bez zachęt rządowych;
  • Wyraźna tendencja wzrostowa Chin może nie zostać utrzymana po wycofaniu strategii antykryzysowych.
”Światowe przepływy handlowe w 4 kwartale 2009 roku rosły w tym samym tempie co w 3 kwartale 2009 roku, co wyraźnie świadczy o coraz stabilniejszym rozwoju gospodarki na świecie” – wyjaśnia Roy Lenders, wiceprezes ds. Zarządzania łańcuchem dostaw w Capgemini Consulting. „Poziom konsumpcji krajowej w większości rozwiniętych gospodarek wciąż nie jest jednak wysoki. To wyraźny sygnał, że światowa gospodarka nie jest jeszcze zdolna stanąć na własnych nogach bez wsparcia w postaci planów zachęt rządowych. W 2010 roku kluczowe znaczenie będzie mieć odpowiedź na pytanie: czy konsumpcja krajowa znów zacznie wzrastać na tyle, aby zrównoważyć zmniejszające się wolumeny zachęt rządowych?” – podsumowuje Roy Lenders.

Informacje o badaniu
Zestawienie Consulting Global Trade Flow Index jest przygotowywane dla 23 krajów o największym udziale w handlu światowym poprzez oszacowanie zmian pozycji konkurencyjnej każdego kraju z osobna. Indeks śledzi handel w okresie kwartalnym na podstawie najnowszych oficjalnych danych udostępnianych przez agencje krajowe. Najnowsza wersja Indeksu dotyczy okresu od października do grudnia 2009 roku. Ponieważ oficjalne dane handlowe udostępniane są z pewnym opóźnieniem, do opublikowania wskaźnika na początku 2 kwartału 2010 roku zostały wykorzystane dane z 4 kwartału 2009 roku. Ponadto, w każdym indeksie publikowany jest również wczesny wskaźnik dla kolejnego kwartału na podstawie danych, które zostały już opublikowane przez niektóre z 23 krajów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: