eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Działanie 6.1: Paszport do eksportu

Działanie 6.1: Paszport do eksportu

2010-05-07 10:00

Przeczytaj także: Dotacje unijne "Paszport do eksportu"


Przedsiębiorcy mogą się również ubiegać o wsparcie na doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i działalności eksportowej, na zakup usług doradczych obejmujących m.in. opracowanie optymalnej strategii finansowania, wskazanie potencjalnych źródeł finansowania i identyfikacja dostępnych źródeł i rekomendację źródeł finansowania. Pełen katalog kosztów kwalifikujących się wsparcia przedstawiony jest w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego z 7 kwietnia 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Wymogi formalne i merytoryczne

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku należy bezwzględnie sprawdzić czy wsparcie może zostać udzielone na realizację danego projektu ze względu na zakres działalności gospodarczej, czyli tzw. kody PKD/EKD (niektóre typy działalności wyłączone są z możliwości dofinansowania). Aby uzyskać pozytywną decyzję odnośnie wsparcia w ramach działania oprócz wymogów formalnych wspólnych z innymi działaniami należy spełnić szereg innych wymogów obligatoryjnych lub fakultatywnych właściwych tylko i wyłącznie dla tego działania. Oznacza to, iż w ramach etapu pierwszego wnioskodawca musi m.in. wykazać, że w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym złożył wniosek o udzielenie wsparcia posiadał udział eksportu w całkowitej sprzedaży nie przekraczający 30 proc. Koniecznie należy pamiętać, aby okres realizacji projektu nie przekraczał sześciu miesięcy. Kluczowe dla wnioskodawcy jest przedstawienie i odpowiednie uargumentowanie planów rozwoju poprzez eksport. Jak już wspomniano powyżej, dofinansowanie w ramach tego działania można uzyskać tylko raz, zatem nie można składać kolejnego wniosku w przypadku wcześniejszego uzyskania wsparcia w ramach działania 6.1.

Bardzo ważne jest, aby produkty, które będą stanowiły przedmiot eksportu były innowacyjne. Pożądane jest, aby wnioskodawca ubiegający się o wsparcie w ramach działania 6.1 prowadził lub finansował badania i rozwój produktów, które będą stanowiły przedmiot eksportu. Dodatkowe punkty przy ocenie wniosku przedsiębiorca może uzyskać, jeżeli na produkt będący przedmiotem eksportu wnioskodawca posiada patent na wynalazek lub prawa ochronne na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub też wszczął procedurę ich uzyskania. Ponadto posiadanie m.in. akredytowanego certyfikatu jakości ISO 9001 lub innego certyfikatu branżowego zawierającego w sobie wymagania normy ISO 9001, lub certyfikatu Systemu Zarządzania BHP zgodnego z wymaganiami OHSAS 18001 lub PN-N-18001, lub certyfikatu Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z wymaganiami norm ISO 14001 lub rozporządzeniem EMAS w sposób znaczący podnosi szanse przedsiębiorcy na uzyskanie wsparcia.

Wszystko wokół planu rozwoju eksportu

W ramach etapu drugiego wnioskodawcy muszą bezwzględnie pamiętać, iż okres realizacji projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy. Podobnie jak w przypadku etapu pierwszego, również w etapie drugim wsparcie mogą uzyskać tylko i wyłącznie wnioskodawcy, którzy nie otrzymali dofinansowania w ramach działania 6.1 na wdrożenie planu rozwoju eksportu. Warunkiem koniecznym przy ubieganiu się o wsparcie w ramach drugiego etapu jest pozytywnie zweryfikowany plan rozwoju eksportu opracowany w ramach działania 6.1 (etap pierwszy). Projekt musi zakładać, zgodnie z planem rozwoju eksportu, skorzystanie z minimum dwóch instrumentów, przy czym jednym z nich jest wyszukiwanie i dobór partnerów na rynku docelowym, uzyskanie niezbędnych dokumentów uprawniających do wprowadzenia produktów i usług przedsiębiorcy na wybrany rynek zagraniczny, doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i działalności eksportowej lub doradztwo w zakresie opracowania koncepcji wizerunku przedsiębiorcy na wybranym rynku zagranicznym. Ponadto projekt może dotyczyć również udziału w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy lub udziału w zorganizowanych misjach gospodarczych za granicą.

Wsparcie przeznaczone jest dla wnioskodawców posiadających produkt i usługę zdolne do konkurowania na rynkach zagranicznych, który jest lub będzie przedmiotem eksportu a planowane w ramach projektu działania przyczyniają się do wzrostu eksportu w ogólnej sprzedaży produktów i usług wnioskodawcy. Oczywiście nie należy zapominać o podstawowych wymogach formalnych, takich jak właściwe podpisanie wniosku – czyli przez osoby upoważnione do reprezentacji wnioskodawcy, trwałe spięcie wniosku, ponumerowanie wszystkich stron.

Należy pamiętać, aby oryginał wniosku wraz z załącznikami złożony został w formie papierowej, a do dokumentów została załączona, identyczna z wersją papierową, wersja elektroniczna wniosku o dofinansowanie zapisana na nośniku informatycznym. Wiosek musi zostać złożony na właściwym formularzu aktualnym dla danej rundy naboru wniosków – jako że czasami formularze różnią się od tych obowiązujących w rundzie poprzedniej. Wszystkie wymagane pola we wniosku muszą być wypełnione. Przy wypełnianiu wniosku należy posługiwać się instrukcją jego wypełniania publikowaną wraz z formularzem wniosku.

poprzednia  

1 2 3

Product placement po polsku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: