eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Działanie 6.1: Paszport do eksportu

Działanie 6.1: Paszport do eksportu

2010-05-07 10:00

Przeczytaj także: Dotacje unijne "Paszport do eksportu"


Działania etapu drugiego mogą także dotyczyć - w połączeniu z działaniem obowiązkowym wymienionym w poprzednim akapicie - udziału w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy lub organizacji i udziału w misjach gospodarczych za granicą. Należy jednakże podkreślić, iż w ramach tego działania warunkiem koniecznym ubiegania się o dofinansowanie wdrożenia planu rozwoju eksportu jest uprzednie przygotowanie owego planu w ramach pierwszego etapu. Okres przygotowania planu rozwoju eksportu w ramach pierwszego etapu nie może przekroczyć sześciu miesięcy.

Jednym słowem możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie o wsparcie na etap pierwszy bez konieczności ubiegania się o wsparcie w ramach etapu drugiego. Jednakże nie jest możliwe ubieganie się o wsparcie w ramach etapu drugiego bez uprzedniej pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania w ramach etapu pierwszego.

Oczywiście najbardziej optymalne i pożądane ze strony beneficjenta jest ubieganie się na początku o dofinansowanie na opracowanie planu rozwoju eksportu a następnie na jego wdrożenie w drugim etapie. Wspomniany plan powinien w szczególności zawierać analizę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa oraz wskazanie rynków docelowych działalności eksportowej pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy, badanie wybranych rynków docelowych, w szczególności przez przeprowadzenie analizy aktów prawnych, procedur, zwyczajów, praktyk handlowych i zasad warunkujących dostęp produktu lub usługi przedsiębiorcy do wybranych rynków oraz wskazanie i uzasadnienie wyboru działań, które realizowane będą przez przedsiębiorcę w celu wejścia na wybrane rynki. Okres realizacji projektu, polegającego na przygotowaniu planu rozwoju eksportu, może rozpocząć się najwcześniej w dniu następującym po dniu, w którym złożony został wniosek o udzielenie wsparcia na przygotowanie planu rozwoju eksportu i nie przekracza sześciu miesięcy.

Co można sfinansować

Należy bezwzględnie pamiętać, iż wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem na wdrożenie planu rozwoju eksportu są wydatki poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia do dnia określonego w umowie o udzielenie wsparcia. Do wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem na wdrożenie planu rozwoju eksportu zalicza się wydatki związane z udziałem w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy, czyli koszty m.in. wynajęcia i zabudowy powierzchni wystawienniczej, zakupu usług w zakresie obsługi technicznej stoiska, zakupu usług w zakresie transportu eksponatów oraz elementów zabudowy wraz z ubezpieczeniem, odprawą celną i kosztami spedycji oraz wpisu do katalogu targowego, opłatę rejestracyjną oraz reklamę w mediach targowych.

Ponadto możemy uzyskać refundację kosztów związanych z organizacją i udziałem w misjach gospodarczych za granicą, czyli m.in. koszty zakupu usługi polegającej na zorganizowaniu misji, zakup usługi polegającej na organizacji spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi i zakup usług doradczych w zakresie określenia potencjalnych partnerów handlowych, przygotowania ofert współpracy oraz negocjacji handlowych.

Oprócz wyżej wymienionych kosztów, do objęcia wsparciem zaliczają się koszty związane z wyszukiwaniem i doborem partnerów na rynkach docelowych, czyli m.in. zakup baz danych, zakup badań marketingowych, zakup usług prawnych związanych z wyszukiwaniem i doborem partnerów na rynkach docelowych i zakup usług doradczych w zakresie określenia, wyselekcjonowania, sprawdzenia wiarygodności grupy docelowej potencjalnych partnerów handlowych, przygotowania ofert współpracy oraz negocjacji handlowych.

Poza wyżej wymienionymi kosztami możemy ubiegać się o refundację kosztów związanych z uzyskaniem niezbędnych dokumentów uprawniających do wprowadzenia produktów lub usług przedsiębiorcy na wybrane rynki docelowe, czyli m.in. koszty zakupu usług doradczych związanych z uzyskaniem certyfikatu, świadectwa lub atestu, zakupu usług prawnych związanych z wprowadzeniem towarów lub usług na wybrane rynki docelowe, przygotowania dokumentacji technicznej, transport i ubezpieczenie próbek wyrobu i dokumentacji technicznej wysyłanych do badań certyfikacyjnych, przeprowadzenia badań certyfikacyjnych oraz wystawienia i wydania certyfikatu.
Product placement po polsku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: