eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska kadra medyczna nadal chętnie emigruje

Polska kadra medyczna nadal chętnie emigruje

2010-04-02 13:43

Polska kadra medyczna nadal chętnie emigruje

Główne bodźce do podjęcia pracy za granicą © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W Polsce personel medyczny cieszy się wysokim prestiżem oraz uznaniem społecznym. Lekarze są doskonale wykształconą grupa zawodową, docenianą nie tylko na rynkach lokalnych, ale również międzynarodowych. Niemniej jednak służba zdrowia w naszym kraju już od wielu lat boryka się z problemami administracyjnymi, ekonomicznymi, czy infrastrukturalnymi. Taka sytuacja sprzyja podejmowaniu decyzji o migracji kadry medycznej na rynki zagraniczne - wynika z badania Stowarzyszenia Medycznego HCSA UK i Hays Poland.

Przeczytaj także: Służba zdrowia cierpi na niedobór talentów

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej dość powszechnym zjawiskiem stały się wyjazdy personelu medycznego na zagraniczne rynki w celu podjęcia tam pracy. Pielęgniarki oraz lekarze po zdobyciu gruntownego wykształcenia oraz praktyki zawodowej w kraju szukali pracy w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech. Powodów było kilka: wyższe płace, czasem nawet kilkakrotnie przewyższające polskie zarobki, możliwości rozwoju zawodowego – np. nauka języka obcego, lepsze wyposażenie zabiegowe szpitali, czy choćby poszukiwanie nowych wyzwań.

Jednak, gdy ponad rok temu kraje Europy Zachodniej sparaliżowane spowolnieniem gospodarczym nie były już tak przychylne poszukującym pracy obcokrajowcom, w tym także lekarzom, wiele osób zmieniło swoje plany zawodowe i postanowiło przeczekać ten okres w kraju.

Czy po tych zmianach personel medyczny wciąż szuka możliwości pracy za granicą? Czy nadal motywacja jest podobna do tej sprzed kilku lat? Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Medyczne HCSA UK wraz z Hays Poland wynika, iż specjaliści branży medycznej wciąż są zainteresowani ofertami pracy poza granicami naszego kraju, zaś najczęstszym powodem takiej decyzji pozostaje niezmiennie znacznie bardziej atrakcyjne wynagrodzenie proponowane na rynkach zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Główne bodźce do podjęcia pracy za granicą

Główne bodźce do podjęcia pracy za granicą

Głównym bodźcem dla polskiego personelu medycznego do podjęcia pracy za granicą są korzyści finansowe (tak odpowiedziało 66% ankietowanych). Jednakże dla ok. 32% respondentów najważniejszym argumentem przemawiającym za podjęciem pracy poza Polską są możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podjęcie pracy w nowym środowisku może wpłynąć bowiem na podniesienie kompetencji językowych, czy też poznanie nowych procedur (często dużo bardziej zaawansowanych niż w Polsce). Doświadczenie zdobyte zagranicą procentuje po powrocie do kraju, zwiększając szansę na otrzymanie lepszej posady na ojczystym rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Zainteresownie pracą za granicą

Zainteresownie pracą za granicą


Zainteresowanie pracą zagranicą (gdyby oferta była prezentowana przez agencję rekrutacyjną, bądź bezpośrednio przez placówkę służby zdrowia) wykazało 90% respondentów. Jedynie 2% ankietowanych nie wyraziło chęci otrzymywania propozycji pracy. Wyniki te pokazują, iż firmy doradztwa personalnego cieszą się dużym zaufaniem, szczególnie te międzynarodowe, które zapewniają przyszłym pracownikom wsparcie na miejscu, jak i w kraju docelowym, w którym kandydat podejmie pracę. Wysoki odsetek zainteresowanych świadczy również o otwartości kadry medycznej na migracje w celu podjęcia pracy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: