eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Gazoport Świnoujście

Gazoport Świnoujście

2010-03-26 09:57

Gazoport Świnoujście

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Prace nad projektem technicznym terminalu zostały zakończone w 2009 r. Na mocy uchwały Rady Ministrów z 19 sierpnia 2008 r. budowa terminalu LNG uznana została za strategiczną inwestycję dla interesu Polski.

Przeczytaj także: Terminal LNG w Świnoujściu będzie rozbudowany?

Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną do budowy i eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. Termin oddania do eksploatacji terminalu to 30 czerwca 2014 roku.

Terminal LNG jest częścią inwestycji zwanej gazoportem, którą realizują cztery podmioty. Podział zadań pomiędzy poszczególnych inwestorów przedstawia się następująco:
  1. Polskie LNG S.A.: budowa terminalu;
  2. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.: budowa połączenia z systemem gazociągów;
  3. Urząd Morski w Szczecinie: budowa infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego, w tym m.in. toru wodnego i falochronu o długości 3 km;
  4. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.: budowa infrastruktury portowej, w tym stanowiska statkowego oraz infrastruktury umożliwiającej zamontowanie przez PLNG instalacji do przesyłu gazu i poboru wody z morza.

Nadzór nad budową terminalu LNG sprawuje Minister Skarbu Państwa.
24 kwietnia 2009 r. Sejm RP przyjął jednogłośnie Ustawę o inwestycjach w zakresie terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tzw. Specustawę). Dzięki niej nastąpiło uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem
i realizacją inwestycji.

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.
Prace nad projektem technicznym terminalu zostały zakończone w 2009 r.

Terminal LNG został zaprojektowany przez kanadyjską firmę – we współpracy z polskimi partnerami – zgodnie z normami europejskimi i przy uwzględnieniu najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu będzie tak samo bezpieczny jak pozostałe terminale na świecie.
Dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu będzie można pozyskać do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie.

Obecnie trwa wybór konsorcjum, które zbuduje terminal LNG oraz przygotowanie infrastruktury na placu budowy do rozpoczęcia prac budowlanych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: