eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Terminal LNG w Świnoujściu będzie rozbudowany?

Terminal LNG w Świnoujściu będzie rozbudowany?

2014-10-22 21:15

Terminal LNG w Świnoujściu będzie rozbudowany?

Polskie LNG i PGNiG podpisały list intencyjny w sprawie rozbudowy terminala LNG © Jim Mills - Fotolia.com

Polskie LNG, inwestor terminalu LNG w Świnoujściu oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały list intencyjny, w którym deklarują wolę wspólnego działania w celu rozbudowy i rozwoju dodatkowych usług terminalu LNG w Świnoujściu. Obie firmy mogłyby zrealizować budowę trzeciego zbiornika na LNG, stanowiska statkowego i dokonać adaptacji nabrzeża.

Przeczytaj także: Gazoport Świnoujście

Obie firmy zapowiedziały rozważenie możliwości udziału kapitałowego PGNiG w rozwoju i rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu, a w szczególności w wybudowaniu koniecznej w tym celu infrastruktury. Polskie LNG i PGNiG mają m.in. ustalić wymagania techniczne w zakresie ewentualnej budowy trzeciego zbiornika na LNG, stanowiska statkowego i adaptacji nabrzeża oraz innych instalacji. W związku z tym, że PGNiG już ma zarezerwowaną możliwość przeładowywania LNG na cysterny samochodowe, to obie firmy rozważą także możliwość przeładunku LNG oraz bunkrowania statków w Portach Szczecin i Świnoujście przy użyciu cystern samochodowych.

– Terminal LNG, jako nowy podmiot na światowym rynku gazu, marka czynnie konkurująca w regionie, będzie ważnym uczestnikiem europejskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. Będąc partnerem zdolnym kooperować z biznesem gazowym w dowolnej części świata, zaoferuje usługi, których świadczenie wykorzysta możliwości projektu oraz zapewni jego konkurencyjność – mówi Tomasz Pepliński, prezes zarządu Polskiego LNG.

Według obu firm, ich wzajemna współpraca wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, wzrostu konkurencyjności, a także wykorzysta możliwości projektu oraz zapewni jego konkurencyjność.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Terminal LNG w Świnoujściu ma być gotowy do odbioru komercyjnych dostaw skroplonego gazu ziemnego w 2015 roku. Obecnie stan zaawansowania inwestycji jest określany na około 94 procent.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: