eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość bazuje na ludzkich słabościach

Cyberprzestępczość bazuje na ludzkich słabościach

2010-03-25 11:43

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo sieci a koniec wakacji


Podobnie, korporacyjna strategia bezpieczeństwa będzie mniej skuteczna, jeżeli nie uwzględni jednego elementu - człowieka. Oprócz zabezpieczenia zasobów cyfrowych musimy znaleźć twórcze sposoby wyeliminowania "słabości", jakie stanowią zasoby ludzkie.

Nie jest to tylko problem biznesu. Większość indywidualnych użytkowników, którzy korzystają z Internetu w domu, boryka się z tymi samymi problemami. Jako społeczeństwo musimy znaleźć sposoby podniesienia świadomości zagrożeń związanych z aktywnością online i opracować skuteczne metody zminimalizowania ryzyka.

W kierunku "zdrowego rozsądku online"

Jesteśmy stosunkowo dobrze przygotowani do zarządzania ryzykiem w realnym świecie. Posiadamy na przykład szereg utrwalonych strategii opartych na "zdrowym rozsądku", za pomocą których uczymy dzieci o potencjalnych zagrożeniach podczas przechodzenia przez ulicę: uczymy je korzystać z wyznaczonych do tego miejsc lub, jeżeli nie jest to możliwe, spojrzeć najpierw w obie strony. Od pokolenia lub nawet dłużej tworzone są reklamy telewizyjne, drukowane i radiowe informujące o zagrożeniach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu lub niezapinaniem pasów bezpieczeństwa.

Naturalnie rady, jakich udzielamy naszym dzieciom, oraz ostrzeżenia w ramach kampanii rządowych o bezpiecznym kierowaniu pojazdem nie gwarantują bezpieczeństwa. Dostarczają jednak informacje, które pomagają zminimalizować ryzyko. Dzisiaj kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest powszechnie uważane za naganne. Jednocześnie mamy o wiele mniej wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców na drogach niż czterdzieści lat temu.

Niestety nie możemy porównać tego stanu ze światem online. Nie powinno to jednak dziwić. W porównaniu z wszystkimi pokoleniami kierowców i jeszcze większą liczbą pokoleń pieszych przechodzących przez ulicę Internet to bardzo nowe zjawisko. Ludzie dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę, w jaki sposób Internet może poprawić ich życie: niestety, wielu pozostaje w błogiej nieświadomości potencjalnych zagrożeń.

Mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem. Dzieci uczą się od swoich rodziców zdroworozsądkowych strategii zapewniających bezpieczeństwo w realnych świecie. Jednak dzisiejsi rodzice często nie posiadają wystarczających kompetencji, aby edukować swoje dzieci na temat bezpieczeństwa online, ponieważ nie są obeznani z tą "nową" technologią. Dzieci natomiast wprawdzie potrafią korzystać z technologii, zwykle jednak niewiele wiedzą na temat potencjalnych zagrożeń online.

Istotne jest, abyśmy wspólnie rozwinęli taki zdrowy rozsądek również w odniesieniu do świata online. Jeżeli nam się to uda, dzisiejsze dzieci będą lepiej przygotowane do tego, aby zapewnić ochronę swoim własnym dzieciom.

Jak ważna jest edukacja personelu

Na początek ważne jest, aby nie mylić edukacji ze szkoleniem. Próba wyszkolenia ludzi na ekspertów od bezpieczeństwa komputerowego byłaby nierealistycznym zamierzeniem. Zamiast tego powinniśmy podnosić świadomość potencjalnych zagrożeń online i uczyć ludzi, co mogą zrobić, aby samemu zapewnić sobie ochronę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: