eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014

Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014

2014-06-13 13:05

Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014

Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014 © pkstock - Fotolia.com

Kaspersky Lab po raz kolejny publikuje zestawienie sukcesów w walce z cyberprzestępczością. "Gwiazdami" majowego rankingu są m.in. informator grupy LulzSec o pseudonimie Sabu, grupa 97 hakerów, którzy - rozprzestrzeniając trojana zdalnego dostępu Blackshades - zdołali zainfekować ponad 500 tysięcy urządzeń oraz spamer Phil Flora.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość - aresztowania IV 2014

Lider LulzSec skazany na siedem miesięcy

Informator grupy LulzSec o pseudonimie Sabu nie zdołał po raz kolejny uniknąć więzienia i został skazany za udział w przeprowadzeniu kilku ataków na znane cele. Kolejny haktywista z LulzSec, Hector Monsegur, wyszedł z sądu w Nowym Jorku jako wolny człowiek dzięki współpracy z FBI w identyfikowaniu i śledzeniu wielu innych członków grupy oraz pomocy w udaremnieniu kolejnych ataków. Monsegur był ważnym członkiem grupy LulzSec, a władze oskarżyły go o branie udziału w wielu jej działaniach, łącznie z atakiem na PayPal i inne firmy. Gdy w 2011 r. został aresztowany przez FBI, Monsegur zaczął współpracować i dostarczał agencji informacje na temat działań innych haktywistów. Prokuratorzy zwrócili się do sędziego o łagodny wyrok, w związku z czym Monsegur wyszedł na wolność, jednak przez rok pozostanie pod nadzorem sądowym.

Stu hakerów na raz

W maju jedną z największych akcji była sprawa 97 hakerów, którzy zostali oskarżeni o używanie trojana zdalnego dostępu Blackshades. Szkodliwe oprogramowanie można było kupić na forach cyberprzestępczych za 40 dolarów i dawało ono przestępcom możliwość zdalnego przekształcania komputerów ofiar w urządzenia do inwigilacji. Według FBI to narzędzie zdalnej administracji zostało rozesłane do tysięcy maszyn w ponad 100 firmach i jest odpowiedzialne za ponad 500 000 infekcji. Blackshades posiadał także zdolność samodzielnego rozprzestrzeniania się na inne komputery i posługiwał się w tym celu oszukańczymi szkodliwymi odnośnikami do kontaktów w sieciach społecznościowych i innych platformach komunikacji. W całej akcji udział wzięły organy ścigania z 19 krajów oraz ponad 300 badaczy. Nie wiadomo, jakie grzywny i wyroki odsiadki dostaną przestępcy, ale twórcy Blackshades (prawdopodobnie Szwed Alex Yucel, lat 24, i Amerykanin Michael Hogue, lat 23) mogą spędzić nawet 20 lat za kratkami.

20 lat za sprzedawanie fałszywych kart

David Ray Camez, lat 22, znany także jako „Bad Man” i „doctorsex”, został skazany przez amerykański Sąd Okręgowy w połowie maja. Camez został zatrzymany pod koniec 2013 r. – usłyszał zarzut udziału w organizacji zajmującej się przestępczością zorganizowaną oraz korupcją, a także spiskowania w ramach innej organizacji tego samego rodzaju. Młody mężczyzna dołączył do Carder.su sześć lat temu, gdzie przez dwa lata kupował i sprzedawał fałszywe dowody tożsamości oraz karty kredytowe. W akcie oskarżenia ogłoszonym w styczniu 2012 r. Camez był jednym z 39 skazanych. Siedmiu innych przyznało się do winy, rozprawa dwóch odbędzie się w czerwcu, a reszta to uciekinierzy. Szesnastu innych oskarżonych również zostało skazanych w trzech oddzielnych aktach oskarżenia, a 14 przyznało się do winy. Poza karą więzienia w wysokości 20 lat Camez został również skazany na trzy lata wolności pod nadzorem, jak również ma zapłacić 20 milionów dolarów odszkodowania.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: