eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014

Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014

2014-06-13 13:05

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość - aresztowania IV 2014


Współzałożyciel The Pirate Bay aresztowany

Ostatniego dnia maja Peter Sunde, jeden z założycieli i były rzecznik torrentowego serwisu The Pirate Bay, został aresztowany w Szwecji przez INTERPOL. Prokuratorzy poszukiwali Sunde’a przez ponad dwa lata, a jego wyrok został ostatecznie ogłoszony w 2012 r. przez Sąd Najwyższy Szwecji, który w sprawie przeciwko założycielom The Pirate Bay postanowił do odwołania nie wypuszczać tego długo ukrywającego się przestępcy. Wtedy Sunde zwrócił się ze swoim przypadkiem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i do Szwedzkiego Sądu Najwyższego, jednak nigdzie nie uzyskał poparcia. Teraz dostanie wyrok w wysokości około 8 miesięcy pozbawienia wolności. Kolejnych dwóch aktywistów opuściło więzienie, a jeden kolega przestępcy wciąż próbuje uniknąć sprawiedliwości, ukrywając się gdzieś w Azji.

Największa w historii operacja związana z fałszywymi lekami

Około 200 organów ścigania z ponad stu państw wzięło udział w Operacji Pangea 7, która miała na celu sieć przestępców sprzedających fałszywe leki w nielegalnych aptekach internetowych. Operacja zakończyła się ponad 230 aresztowaniami na całym świecie i konfiskatą potencjalnie niebezpiecznych leków o wartości blisko 36 milionów dolarów. W trakcie tych działań wszczęto 1 235 śledztw, usunięto blisko 20 000 reklam nielegalnych leków z platform społecznościowych, zamknięto ponad 10 000 stron WWW, a także skonfiskowano 9,4 miliona fałszywych i nielegalnych leków. Ta międzynarodowa operacja było koordynowana przez INTERPOL, a z pomocą przyszło wiele organizacji, łącznie ze Światową Organizacją Celną, centrum odpowiedzialnym za bezpieczeństwo aptek internetowych (CSIP) i firmami takimi jak Microsoft, PayPal, MasterCard czy Visa.

Spamer tekstowy dostaje ogromną grzywnę

Phil Flora, znany także jako Phil P., został oskarżony o spamowanie przy użyciu wiadomości tekstowych, za co musi zapłacić ponad 148 000 dolarów. Człowiek ten wysłał do użytkowników ponad 29 milionów wiadomości tekstowych, obiecując „darmowe” karty podarunkowe. Oszustwo było dość proste: po kliknięciu przez ofiarę odnośnika pojawiał się formularz, który należało wypełnić w celu uzyskania rzekomej darmowej karty podarunkowej do sieci Walmart, o wartości 1 000 dolarów. Jeśli użytkownik wprowadził wymagane informacje, musiał jeszcze kliknąć kilka odnośników. Podane przez użytkowników dane zostały wykorzystane do wysyłania niechcianych wiadomości. Oszustwo stało się problemem dla niektórych sprzedawców. W deklaracji procesu sądowego, wypełnionej dla Federalnej Komisji Handlu, dyrektor działu prywatności w Walmart Stores powiedział, że sklep otrzymał przynajmniej 14 000 reklamacji. Czas i wysiłek włożony w wyśledzenie źródła spamu oraz kwestie łagodzenia niezadowolonych klientów kosztowały firmę ponad 100 000 dolarów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: