eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość bazuje na ludzkich słabościach

Cyberprzestępczość bazuje na ludzkich słabościach

2010-03-25 11:43

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo sieci a koniec wakacji


W przypadku przedsiębiorstw i organizacji, edukacja personelu powinna być jednym z kluczowych elementów składowych skutecznej strategii bezpieczeństwa. Pracownikom trzeba wyjaśnić, prostym i bezpośrednim językiem, naturę zagrożenia. Powinni rozumieć, jakie zabezpieczenia zostały wprowadzone przez organizację i dlaczego oraz w jaki sposób mogą one wpłynąć na wykonywanie przez nich obowiązków. Strategia bezpieczeństwa jest znacznie skuteczniejsza, jeżeli personel rozumie ją i popiera. Istotne jest również stworzenie kultury otwartości: pracowników należy zachęcać do zgłaszania podejrzanej aktywności, a nie ukrywania tego z obawy przed konsekwencjami dyscyplinarnymi. Jeżeli pracownicy czują się zagrożeni lub są wprowadzani w zakłopotanie, prawie na pewno będą mniej gotowi na współpracę.

Jak w każdej dziedzinie bezpieczeństwa, nie wystarczy stworzyć polityki, zmusić personel do podpisania jej i na tym poprzestać. Skuteczna polityka bezpieczeństwa powinna ewoluować wraz ze zmieniającym się krajobrazem zagrożeń i powinna być regularnie aktualizowana. Musimy również pamiętać, że ludzie uczą się w różny sposób: niektórzy są słuchowcami, inni wzrokowcami. Najlepiej zastosować różne strategie, aby mieć pewność, że personel zrozumie komunikaty o bezpieczeństwie. Możliwości obejmują prezentacje w ramach programu wprowadzającego personel w zagadnienia bezpieczeństwa, kampanie plakatowe, konkursy w zakresie świadomości zagrożeń, kreskówki, "wskazówki dnia" wyświetlane w momencie logowania się personelu do sieci korporacyjnej itp.

Istotne jest również to, aby nie traktować informacji i szkoleń dotyczących bezpieczeństwa jako zagadnień czysto informatycznych. Należy umieścić je w ogólnym kontekście kadrowości, który obejmuje higienę i bezpieczeństwo podczas pracy, odpowiednie zachowania personelu itd.

Nie tylko miejsce pracy

Granica między pracą a domem zaciera się. Osoby, które używają komputerów do pracy, wykorzystują je również do robienia zakupów, dokonywania transakcji bankowych lub rozwijania kontaktów towarzyskich z domu.

Wykorzystywanie komputerów dla celów niezwiązanych z pracą również można włączyć do programu podnoszenia świadomości personelu w zakresie kwestii bezpieczeństwa: pokazując pracownikom, w jaki sposób mogą chronić swoje komputery, zabezpieczać swoje routery itd. pomożemy wykształcić ogólne zainteresowanie kwestią bezpieczeństwa i poparcie programu szkoleniowego w tym zakresie. W ten sposób personel, który coraz częściej pracuje z domu, nie będzie narażał zasobów firmowych na niepotrzebne ryzyko.

Naturalnie, są osoby, które nie używają komputera w pracy (lub są na emeryturze), ale korzystają z niego w domu. W związku z tym ważne jest, aby edukacja na temat bezpieczeństwa została rozszerzona również na sferę życia codziennego.

Przyszłość

Cyberprzestępczość nie zniknie - jest zarówno produktem ery internetowej, jak i częścią ogólnego krajobrazu przestępczego. Dlatego też za nierealistyczne uważam myślenie, że "można wygrać tę wojnę". Zamiast tego powinniśmy znaleźć sposób na zmniejszenie ryzyka.

Inicjatywy legislacyjne i działania związane z egzekwowaniem prawa maja na celu zmaksymalizowanie ryzyka, z jakim wiąże się działalność cyberprzestępcza. Z kolei technologia i edukacja mają służyć zminimalizowaniu ryzyka, jakie ponosi społeczeństwo. Jako że wiele z dzisiejszych cyberataków wykorzystuje ludzkie słabości, istotne jest znalezienie sposobów "załatania" ich, analogicznie do zabezpieczania urządzeń komputerowych. Edukacja dotycząca bezpieczeństwa przypomina sprzątanie w domu - nie można traktować go jako jednorazowego zadania, trzeba sprzątać regularnie, aby zapewnić dobre rezultaty oraz czyste i bezpieczne środowisko.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: