eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › AVG: bezpieczny Twitter

AVG: bezpieczny Twitter

2010-03-22 10:33

AVG: bezpieczny Twitter

© fot. mat. prasowe

Zrodzona przed czterema laty idea mikrobloggingu nieustannie zyskuje na popularności. Najpopularniejszy z serwisów mikrobloggowych - Twitter - zgromadził wokół siebie społeczność szacowaną na 75 milionów użytkowników na całym świecie. Każdego dnia publikują oni 50 milionów nowych wpisów.

Przeczytaj także: Facebook: kolejna złośliwa aplikacja

fot. mat. prasowe

Głównym fundamentem, na którym opiera się Twitter, jest nieskrępowana wolność wypowiedzi, co niestety czyni go również kopalnią informacji dla cyberprzestępców.

Specjaliści z AVG Technologies przygotowali zestaw 10 wskazówek bezpieczeństwa, dzięki którym użytkownicy Twittera będą mogli spać spokojnie.
 1. Uważaj komu i co mówisz – nie każdy zasługuje na Twoje zaufanie

  Łatwo jest za pomocą tweetów udostępnić informacje o tym, gdzie jesteś oraz co robisz, ale czy zastanawiałeś się nad tym, kto tak naprawdę przegląda Twoje wpisy? To, co z pozoru stanowi serię niewinnych postów, zebrane w całość może stanowić zbiór cennych informacji, które mogą posłużyć cyberprzestępcom lub zwykłym oszustom do stworzenia ogólnego obrazu o Twojej osobie i o twoich planach! Warto zatem rozważyć, czy dla własnego bezpieczeństwa nie byłoby lepiej ograniczyć liczbę osób mających dostęp do Twoich wpisów. Twitter oferuje funkcję „Protect my tweets”, dzięki której dostęp do twoich postów będą miały jedynie te osoby, którym na to zezwolisz.
 2. Uważaj na co klikasz

  Z ograniczonym zaufaniem traktuj nadsyłane do Ciebie linki. Wielu użytkowników sieci korzysta z usług skracania linków, co sprawia, że trudno jest zweryfikować rzeczywisty adres strony, do której one odsyłają. Dostępny bezpłatnie AVG LinkScanner umożliwia kontrolowanie podejrzanych linków, ale nie ma lepszego doradcy niż zdrowy rozsądek – jeżeli jakiś link budzi Twoje podejrzenia, nie klikaj na niego.
 3. Bądź czujny

  Zwróć uwagę na wszelkie podejrzane działania zarówno w kanale tweetów profili, które obserwujesz, jak i we własnej skrzynce odbiorczej. Jeżeli zauważysz, że dotychczas godne zaufania profile stają się źródłem niepokojących postów lub zaczynają spamować Twoją skrzynkę podejrzanymi wiadomościami, być może warto będzie sprawdzić, czy nie padły one ofiarą cyberprzestępców.
 4. Pomyśl, zanim „tweetniesz”

  Pamiętaj, że każdy użytkownik Internetu może mieć wgląd w Twoje posty. Co więcej, nawet usunięty post może zostać znaleziony przez wyszukiwarkę. Nie publikuj wpisów, jeżeli jesteś w nastroju, w którym mógłbyś napisać coś, czego będziesz później żałować. Jakkolwiek śmieszne może się to teraz wydawać, przestanie być takim, kiedy na wpis tego typu natrafi np. Twój pracodawca. Warto także pamiętać, że wpisywanie prefiksów #, tzw. hashtagów, zwiększa prawdopodobieństwo wyszukania danego hasła przez wyszukiwarkę. Pomyśl zatem dwa razy zanim oznaczysz swój wpis hashtagiem. Czy na pewno chcesz, aby łatwiej było go wyszukać?
 5. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

  Nigdy nie możesz mieć 100-procentowej pewności, że użytkownik Twittera, z którym nawiązałeś kontakt, w istocie jest tym, za kogo się podaje. Zawsze lepiej jest zachować dystans wobec nieznajomych - niekoniecznie muszą mieć oni w stosunku do Ciebie szczere intencje.

  Poniższe zasady odnoszą się nie tylko do korzystania z Twittera, ale do korzystania z portali społecznościowych w ogóle.
 6. Hasła

  Korzystając z kilku różnych portali społecznościowych dobrze jest ustanowić różne hasła dla każdego z nich. W sytuacji idealnej, warto byłoby także założyć osobne konta pocztowe dla różnych serwisów, dzięki czemu po usunięciu konta na portalu, z łatwością można się pozbyć także konta pocztowego.
 7. Logowanie się

  Sprawdź ustawienia wyszukiwarki na swoim komputerze – wyłącz automatyczne zapamiętywanie loginów i haseł. W ten sposób niepożądane osoby nie uzyskają dostępu do Twoich kont pocztowych i profili na portalach społecznościowych.
 8. Uważaj na ataki phishingowe

  Wraz ze wzrostem popularności serwisów społecznościowych, na cel biorą je także cyberprzestępcy. Stosując ataki phishingowe (fałszywe tweety, wiadomości), próbują oni wyłudzić od użytkowników ich dane dostępowe – loginy i hasła.
 9. Zagrożenia związane z korzystaniem z urządzeń mobilnych

  Zwracaj uwagę na to, kto może korzystać z twojego telefonu komórkowego. Jeżeli posiadasz na swoim telefonie dostęp do serwisu społecznościowego, nie zapominaj o wylogowaniu się, jak tylko skończysz z niego korzystać.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: