eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niskie kwalifikacje pracowników do zmiany

Niskie kwalifikacje pracowników do zmiany

2010-03-11 11:40

Przeczytaj także: Polski pracownik pewny swoich kwalifikacji zawodowych


Doświadczenie bezrobocia

fot. mat. prasowe

Okres pozostawania na bezrobociu

Okres pozostawania na bezrobociu

Około połowy pracowników o niskich kwalifikacjach dotknął problem bezrobocia. Głównym czynnikiem warunkującym długość okresu pozostawania bez pracy była płeć. Mimo, że odsetek osób dotkniętych bezrobociem w obu grupach był podobny, to jednak kobietom trudniej było wrócić na rynek pracy i to właśnie kobiety częściej znajdowały się w grupie pozostających bez pracy przez okres roku i powyżej.

Drugim czynnikiem determinującym długość okresu pozostawania poza rynkiem pracy było wykształcenie. Co trzeci pracownik o niskich kwalifikacjach z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym był bezrobotny przez dwa lata lub dłużej. W pozostałych grupach podobne doświadczenia miało około jednej piątej respondentów.

Dla blisko jednej trzeciej ankietowanych (32%) doświadczenie bezrobocia było efektem trudności związanych z wejściem na rynek pracy po zakończeniu edukacji formalnej. Trudności ze znalezieniem pracy po zakończeniu edukacji dotykały szczególnie najmłodsze pokolenia pracowników o niskich kwalifikacjach. Wśród osób do 24 roku życia trudności te spotkało 83% respondentów. Problem ten dotknął również generację baby boomu przełomu lat 70. i 80.

Strach przed utratą pracy

Obawy przed utratą pracy wyraziło 36% pracowników o niskich kwalifikacjach a co dziesiąty badany nie potrafił jednoznacznie ocenić obecnej sytuacji zawodowej. Pracownicy o niskich kwalifikacjach, którzy doświadczyli bezrobocia, częściej wyrażają obawę przed utratą pracy i lęk ten jest niezależny od postrzegania kondycji obecnego zakładu pracy. Niemal co drugi były bezrobotny (47%) liczy się obecnie z możliwością utraty pracy, podczas gdy podobne obawy towarzyszą zaledwie 26% pracowników o niskich kwalifikacjach, którzy nigdy nie mieli statusu osoby bezrobotnej. Równocześnie 72% pracowników o niskich kwalifikacjach sceptycznie ocenia możliwość zdobycia nowej pracy. Te nastroje są znacznie silniejsze wśród kobiet.

Zmiana miejsca pracy

Pracownicy o niskich kwalifikacjach relatywnie rzadko myślą o zmianie miejsca zatrudnienia. Zaledwie nieco ponad jedna piąta z nich stwierdziła, że nie wiąże swojej przyszłości zawodowej z obecnym miejscem pracy. Dążenie do zmiany pracy było zaś najsilniejsze w grupie osób, które nie przekroczyły 24 roku życia (42%).

Szkolenia, tylko dla nielicznych

W ciągu ostatnich dwóch lat w szkoleniach (niezależnie od ich organizatora) uczestniczyło 15% pracowników o niskich kwalifikacjach. Zdecydowanie najpopularniejszymi kursami były te, które doszkalały pracowników w ramach posiadanego już zawodu (9% badanych). Inne rodzaje szkoleń cieszyły się umiarkowanym powodzeniem. Po 3% ogółu badanych w przeciągu ostatniego roku brało udział w szkoleniach przygotowujących do nowego zawodu i kursach komputerowych. Po 2% z kolei trenowało jak skutecznie sprzedawać i obsługiwać klientów oraz jak zarządzać czasem i jak skutecznie się komunikować. W pozostałych rodzajach szkoleń uczestniczyło mniej niż 2% ogółu badanych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: