eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niskie kwalifikacje pracowników do zmiany

Niskie kwalifikacje pracowników do zmiany

2010-03-11 11:40

Przeczytaj także: Polski pracownik pewny swoich kwalifikacji zawodowych


Młodzi czy starzy – ile lat mają pracownicy o niskich kwalifikacjach?

fot. mat. prasowe

Struktura próby – wiek respondentów

Struktura próby – wiek respondentów

Struktura wiekowa pracowników o niskich kwalifikacjach jest zasadniczo zbliżona do struktury ogółu pracowników. Blisko połowa pracowników o niskich kwalifikacjach znajduje się w przedziale wiekowym pomiędzy 25 - 44 lata (49%) a co trzeci pracownik jest w wieku od 45 do 60 lat (33%).

Długość zatrudnienia

Badani pracownicy o niskich kwalifikacjach posiadają dość długie doświadczenie zawodowe. Przeciętny okres kariery zawodowej wyniósł 16 lat. W tym czasie pracownik o niskich kwalifikacjach pracował średnio w trzech zakładach pracy, przy czym przez ok. 8 ostatnich lat pracuje w obecnym miejscu pracy.

Zarobki pracowników o niskich kwalifikacjach

Przeprowadzone badania pokazały również, że większość pracowników o niskich kwalifikacjach zarabia poniżej średniej. Ponad dwie trzecie (70%) badanych uzyskuje wynagrodzenie netto w kwocie poniżej 2001 złotych. W szczególnie niekorzystnej sytuacji dochodowej znajdują się osoby o najniższym poziomie wykształcenia. Trzy czwarte z nich uzyskiwało zarobki poniżej 2000 złotych netto, z czego 37% nie przekraczało progu 1000 złotych.

Gdzie pracuje najwięcej pracowników o niskich kwalifikacjach?

fot. mat. prasowe

Średni udział procentowy pracowników o niskich kwalifikacjach wśród ogółu pracujących w branżach

Średni udział procentowy pracowników o niskich kwalifikacjach wśród ogółu pracujących w branżach

Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników o niskich kwalifikacjach to najczęściej zakłady o profilu usługowym (34%), handlowym (23%) lub produkcyjnym (18%). Branżami o największym nasyceniu pracownikami o niskich kwalifikacjach są: górnictwo, transport, hotele i restauracje, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, działalność usługowa oraz handel hurtowy i detaliczny. Najmniejszą chłonnością kadr o niskim poziomie formalnej edukacji odznaczają się: pośrednictwo finansowe, edukacja, administracja publiczna, ochrona zdrowia i obsługa nieruchomości (14%-36%).

Czy awans jest możliwy?

Przeprowadzone badania pokazały, że w okresie ostatnich 12 miesięcy zaledwie 3% badanych pracowników zmieniło stanowisko na wyższe w hierarchii. Tylko 4% otrzymało większe uprawnienia decyzyjne i zbliżona liczebnie grupa zmieniła stanowisko na równorzędne. Nieliczne grono pracowników o niskich kwalifikacjach spodziewało się również zmiany własnej sytuacji zawodowej w okresie najbliższych 12 miesięcy - 1% do 3% badanych.

Praca w wyuczonym zawodzie - czy coś takiego się jeszcze zdarza?

Przeprowadzone na zlecenie PARP badania pokazują, że dwie trzecie pracowników o niskich kwalifikacjach nigdy nie pracowało w wyuczonym zawodzie. Taką możliwość mieli zazwyczaj starsi respondenci. Wśród młodszych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych niemal połowa dokonała zmiany zawodu, a co piąty nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: