eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorstwa oczekują poprawy w 2010r.

Przedsiębiorstwa oczekują poprawy w 2010r.

2010-02-19 11:28

Przeczytaj także: Pełne ożywienie gospodarcze w 2011?


„Mimo optymistycznych prognoz dotyczących 2010 roku, większość przedsiębiorstw powinna zachować ostrożność w działaniu. Konieczne może okazać się poświęcenie dodatkowego czasu i zasobów na dostosowanie się do nowej rzeczywistości biznesowej ukształtowanej przez kryzys gospodarczy. Rygorystyczne warunki kredytowania, które wciąż ograniczają wydatki wskazują na to, że poprawa koniunktury opierać się będzie na faktycznym wzroście zysków, a nie na lewarowanych wzrostach. To może jednak wymagać czasu. Dlatego też spółki, które zbyt dużo inwestują w projekty, których powodzenie zależy od szybkiej poprawy koniunktury, może czekać rozczarowanie” – mówi Mark Dixon, dyrektor generalny Regus. „Patrząc realistycznie wygląda na to, że pierwsza połowa 2010 r. upłynie pod znakiem odbudowy i pilotażowych projektów mających na celu zbadanie sytuacji w nowym środowisku gospodarczym przed skokiem na głęboką wodę w drugiej połowie roku” – dodaje.

Eksperci wskazują, iż z drugiej strony spółki, które pozostaną zbyt pasywne ryzykują prześcignięcie przez bardziej odważnych konkurentów. Wraz ze zmianą równowagi ekonomicznej na świecie, ciążącej coraz bardziej na wschód w kierunku Indii i Chin (eksperci prognozują w 2010 r. imponujący wzrost PKB na poziomie 8%), firmy na całym świecie muszą być gotowe do podjęcia szybkich działań w momencie dotarcia na zachód fali nowych możliwości.

Elastyczność sposobem na sukces

Zachowanie równowagi pomiędzy ostrożnością przy równoczesnym nastawieniu się na podjęcie szybkich działań z pewnością będzie stanowić wyzwanie dla firm, które dopiero co otrząsnęły się po huraganie, który przeszedł nad rynkami w 2008 roku. Wyniki badań potwierdziły, że większość firm stawia sobie za cel opracowanie bardziej elastycznej organizacji przedsiębiorstwa, umożliwiającej podjęcie natychmiastowych działań wtedy, gdy będzie to niezbędne.

Respondenci wskazali w swoich odpowiedziach, że będą koncentrować się na obniżeniu kosztów zarządzania nieruchomościami i utrzymywania powierzchni biurowej. Większość uważa, że w ciągu następnych trzech lat zarówno małe jak i duże firmy będą rozglądać się za elastycznymi metodami pracy. Prawdopodobne jest, że cele te przyspieszą trend odchodzenia od dużych, zcentralizowanych centrów korporacyjnych.

Napędzany nieustannie rozwijającą się technologią zdecentralizowany model rozproszonej pracy okazał się dobrym sposobem ograniczania korporacyjnych kosztów nieruchomości, obniżania konsumpcji energii i zmniejszania negatywnego oddziaływania na środowisko, przy jednoczesnym wzroście produktywności pracowników.

Szukając pozytywnego aspektu kryzysu gospodarczego można stwierdzić, że firmy rozpoczną nową dekadę odchudzone, bardziej elastyczne i lepiej przygotowane do przetrwania kolejnych ekonomicznych sztormów.

Informacje o badaniu
Badaniem Regus Business Tracker objęto ponad 11 000 przedsiębiorstw z 13 krajów świata. Głównym jego celem było poznanie oczekiwań przedsiębiorców w stosunku do 2010 roku. Wyniki badania Business Tracker dostarczają wiedzy na temat istotnych wskaźników gospodarczych, które mogą pomóc firmom podejmować trafne decyzje w 2010 r.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: