eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobiety biznesu lepiej kontrolują zaległe należności

Kobiety biznesu lepiej kontrolują zaległe należności

2013-03-08 12:54

Kobiety biznesu lepiej kontrolują zaległe należności

Kobiety biznesu lepiej kontrolują zaległe należności © auremar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Podmioty zarządzane przez kobiety lepiej kontrolują poziom zaległych należności. Większość z nich mieści się w środkowym przedziale. W przypadku mężczyzn dominują dwie grupy, te z bardzo niskimi zaległymi należnościami, ale i te z przeciwnego bieguna, którym kontrahenci zalegają na kwoty przekraczające 100 tysięcy złotych - wynika z 21. edycji Raportu BIG.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: nastroje 2011

Nieterminowe płatności, a prowadzenie firm w Polsce

Zarówno kobiety jak i mężczyźni zarządzający firmami uważają nieterminowe płatności za utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej, aż 83% badanych w obu grupach uważa, że jest to poważna przeszkoda. Przedstawiciele obu płci byli wyjątkowo zgodni w tej kwestii.

fot. mat. prasowe

Nieterminowe płatności, a prowadzenie firm w Polsce

Zarówno kobiety jak i mężczyźni zarządzający firmami uważają nieterminowe płatności za utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej, aż 83% badanych w obu grupach uważa, że jest to poważna przeszkoda.


Nieterminowe płatności częstym problemem?

W tej kategorii opinie w obu badanych grupach również są podobne. W opinii 61% firm zarządzanych przez kobiety nieterminowe płatności są postrzegane jako częsty problem. W przypadku przedsiębiorstw prowadzonych przez mężczyzn jest to 57%.

fot. mat. prasowe

Nieterminowe płatności częstym problemem?

W opinii 61% firm zarządzanych przez kobiety nieterminowe płatności są postrzegane jako częsty problem.


Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań

W ocenie firm zarządzanych przez kobiety zdolność kontrahentów do regulowania zobowiązań, jest wyższa niż w opinii przedsiębiorstw prowadzonych przez mężczyzn. Zdaniem kobiet tylko 26% kontrahentów ma zdecydowanie niską zdolność do regulowania zobowiązań, w przypadku mężczyzn taką opinię wyraziło 36% badanych.

fot. mat. prasowe

Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań

W ocenie firm zarządzanych przez kobiety zdolność kontrahentów do regulowania zobowiązań, jest wyższa niż w opinii przedsiębiorstw prowadzonych przez mężczyzn.


Udział należności płaconych w terminie

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że firmy zarządzane przez mężczyzn jako wyższy oceniają poziom płatności płaconych w terminie. Największe różnice dotyczą przedziału od 0% do 25% terminowo regulowanych faktur. W przypadku przedsiębiorstw prowadzonych przez mężczyzn taki poziom płatności dotyczy tylko 9% podmiotów, a firmach zarządzanych przez kobiety aż 21%.

fot. mat. prasowe

Udział należności płaconych w terminie

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że firmy zarządzane przez mężczyzn jako wyższy oceniają poziom płatności płaconych w terminie.


Szacunkowy poziom przeterminowanych należności

W tej kategorii różnice nie są tak znaczne, ale firmom zarządzanym przez mężczyzn kontrahenci częściej zalegają na kwoty do 10 tysięcy złotych lub na duże kwoty powyżej 100 tysięcy złotych. Być może taki rozkład wynika z lepszej kontroli zadłużenia partnerów biznesowych w większości firm zarządzanych przez kobiety, z drugiej strony może też być efektem większej awersji do ryzyka takich podmiotów.

fot. mat. prasowe

Szacunkowy poziom przeterminowanych należności

Firmom zarządzanym przez mężczyzn kontrahenci częściej zalegają na kwoty do 10 tysięcy złotych lub na duże kwoty powyżej 100 tysięcy złotych.


Sposoby finansowania działalności firmy

Ta kategoria przynosi dość ciekawe wyniki. W powszechnej opinii kobiety w biznesie mają mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka. Jako główne źródło finansowania (83-84%) działalności firmy niezależnie od płci osób zarządzających wskazały środki własne. Jednakże aż 36% podmiotów prowadzonych przez kobiety wskazały kredyt w banku komercyjnym jako źródło kapitału, a tylko 24% zarządzanych przez mężczyzn. Niewątpliwie jest to finansowanie obarczone większym ryzykiem niż korzystanie ze środków własnych.

fot. mat. prasowe

Sposoby finansowania działalności firmy

Jako główne źródło finansowania (83-84%) działalności firmy niezależnie od płci osób zarządzających wskazały środki własne.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: