eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2011

Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2011

2011-06-02 12:00

Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2011

Ocena sytuacji gospodarczej w perspektywie sześciomiesięcznej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polska nadal jest liderem wśród państw Europy Środkowej pod względem poziomu optymizmu. 91% kadry kierowniczej w naszym kraju pozytywnie ocenia perspektywy finansowe dla swojej firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przedsiębiorstwa nie planują natomiast znacznego zwiększania poziomu zatrudnienia. Kluczowe w budowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki, inwestycje w Badania i Rozwój, ujęte zostały w planach bardzo nielicznej grupy dużych polskich firm - wynika z najnowszej V edycji cyklicznego badania Business Sentiment Index prowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje III kw. 2010

fot. mat. prasowe

Ocena sytuacji gospodarczej w perspektywie sześciomiesięcznej

Ocena sytuacji gospodarczej w perspektywie sześciomiesięcznej

Obecna sytuacja dużych firm jasno pokazuje, że Europa Środkowa wychodzi z kryzysu. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że ogólne nastroje we wszystkich sześciu badanych krajach są pozytywne, o czym świadczy m.in. wzrost Głównego Indeksu Optymizmu o 5 punktów do 119 punktów, z poziomu 114 punktów zanotowanego w ostatniej ankiecie przeprowadzonej w październiku 2010 roku. Oznacza to wyraźną przewagę nastrojów optymistycznych w zarządach największych firm Europy Środkowej w kluczowych obszarach ich działalności. Istnieją jednak duże różnice na poziomie krajowym odnośnie apetytu na inwestycje. Bardziej pozytywne nastawienie zaobserwowano w Czechach, na Słowacji i w Polsce niż w Chorwacji, na Węgrzech, czy w Rumunii.

fot. mat. prasowe

Perspektywy przejęcia innej spółki w ciągu najbliższych 12 m-cy

Perspektywy przejęcia innej spółki w ciągu najbliższych 12 m-cy

Z ankiety przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że zarządy największych przedsiębiorstw w regionie ostrożnie podchodzą do fuzji i przejęć. Większość kadry kierowniczej (62%) uważa za mało prawdopodobne, aby w ciągu najbliższych 12 miesięcy zdecydowała się na zakup innej spółki. W tej kwestii, na tle regionu wyróżnia się Polska (36%), w której odsetek dużych firm planujących przejęcia bądź fuzje jest najwyższy w regionie (średnio 17%). Duże firmy z regionu spodziewają się wzrostu przychodów - deklaruje tak 63% badanej kadry kierowniczej. Jednocześnie przedsiębiorcy nie planują znaczącego wzrostu nakładów inwestycyjnych czy zdecydowanego zwiększenia poziomu zatrudnienia. Wyjątkiem jest tylko Słowacja, gdzie 45% respondentów uważa, że poziom zatrudnienia wzrośnie, w porównaniu do 32% takich odpowiedzi rok temu. W badanych krajach wzrósł natomiast optymizm związany z prognozami dotyczącymi wprowadzenia na rynek nowych produktów czy usług.

fot. mat. prasowe

Ocena dostępności kredytu dla firm

Ocena dostępności kredytu dla firm

Na szczególną uwagę zasługuje Chorwacja, która przygotowując swoją akcesję do Unii Europejskiej deklaruje największy wzrost pozytywnych nastrojów w porównaniu z ostatnią ankietą. Główny Indeks Optymizmu wzrósł w tym kraju o 13 punktów. Mimo zauważalnej poprawy nastrojów w ciągu ostatniego półrocza, Chorwacja pozostaje jednak najbardziej negatywnie nastawionym krajem regionu jeśli chodzi o terminy płatności, przy czym 53% ankietowanych deklaruje, że są one zbyt długie. Natomiast najbardziej pesymistycznym krajem, wśród wszystkich poddanych badaniu w V edycji Deloitte Business Sentiment Index, okazały się Węgry. Główną barierę rozwoju przedsiębiorcy upatrują tam w dostępności kredytów - uważa tak 33% badanych. Dodatkowo, 30% prezesów spodziewa się redukcji zatrudnienia w swoich firmach.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: