eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2011

Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2011

2011-06-02 12:00

Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje III kw. 2010


fot. mat. prasowe

Ogólne perspektywy finansowe firm

Ogólne perspektywy finansowe firm

„Polska znacznie wyprzedza pozostałe badane państwa regionu pod względem poziomu optymizmu kadry kierowniczej największych przedsiębiorstw. Spadła natomiast liczba pozytywnych opinii, dotyczących perspektyw gospodarczych kraju - do 55% w porównaniu do 63% w III Q 2010 r. oraz 74% w I Q 2010 r. Jest to weryfikacja oczekiwań polskich przedsiębiorców oraz reakcja między innymi na ostatnią debatę, dotyczącą stanu finansów publicznych”– podkreśla Rafał Antczak, Wiceprezes Deloitte Business Consulting. „Pozytywnie została oceniona dostępność kredytów. W Polsce poziom optymizmu z tym związany wzrósł do 85%. Większość kadry kierowniczej oczekuje także zwiększenia sprzedaży oraz nakładów na inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy” – dodaje.

W Polsce, która jest największym rynkiem wśród badanych gospodarek, tylko 3% dużych przedsiębiorstw wydało 3% i więcej swojego obrotu na badania i rozwój (B+R) w 2010 roku. „Nie jest to zbyt zachęcający wynik z perspektywy szans na szybkie podnoszenie pozycji konkurencyjnej zarówno polskich przedsiębiorstw jak i całej gospodarki. Tak niskie zainteresowanie inwestycjami w B + R nie pomaga w przyciąganiu zagranicznych inwestycji. Czechy i Chorwacja są przykładem krajów, które wprowadziły szereg instrumentów (m.in. podatkowych) wspierających prowadzenie takiej działalności” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner Deloitte, Lider R&D and Government Incentives w Europie Środkowej. Choć badana kadra kierownicza ma świadomość wagi B+R w budowaniu przewagi na rynku, nie deklaruje wzrostu nakładów na nie w perspektywie najbliższych 5 lat.

fot. mat. prasowe

Przewidywane roczne wydatki na B+Rw ciągu najbliższych 5 lat

Przewidywane roczne wydatki na B+Rw ciągu najbliższych 5 lat


„Badania i Rozwój są kluczowym elementem w budowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w regionie. Ogromne znaczenie będzie mieć tu długofalowa strategia państwa zmierzająca do konsekwentnego wspierania tego typu działalności w przedsiębiorstwach. Odwrócenie proporcji w nakładach na B+R po stronie sektora publicznego i prywatnego będzie miało wpływ na uwolnienie potencjału innowacyjnego. Konieczne jest także stworzenie strategii wspierania innowacyjności „skrojonej na miarę” poszczególnych firm, między innymi w zależności od sektora, w którym funkcjonują” – podkreśla Magdalena Burnat-Mikosz z Deloitte.

Informacje o badaniu
Indeks Deloitte jest oparty na badaniu opinii i oczekiwań prezesów największych firm w regionie Europy Środkowej. Ma on na celu umożliwienie sondażu nastrojów panujących wśród biznesmenów w regionie i pozyskanie opinii osób kształtujących nie tylko wyniki finansowe firm, ale również oblicza lokalnych gospodarek. Wielkość próby: respondentami byli prezesi 183 największych firm działających w krajach objętych badaniem. Kraje objęte badaniem: Polska, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Słowacja. Firma Deloitte opublikowała wyniki pierwszego Business Sentiment Index we wrześniu 2009 r.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: