eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2010

Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2010

2010-04-27 11:05

Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2010

Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Prawie 75% menedżerów największych środkowoeuropejskich firm stwierdza, że nie ma obecnie problemu z otrzymaniem kredytu. Ponad połowa z nich spodziewa się, że w najbliższym roku wzrosną dochody ze sprzedaży, ale nadal nie planuje zwiększenia zatrudnienia. Najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzą menedżerowie z Polski - takie m.in. wnioski płyną z trzeciej edycji badania Business Sentiment Index przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje IV kw. 2009

Wyniki trzeciej edycji badania Deloitte wskazują, że kierownictwo najwyższego szczebla największych spółek z Europy Środkowej (Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji) nadal ocenia optymistycznie kluczowe wskaźniki rozwoju w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, w szczególności: zadowolenie z dostępności kredytowania, oczekiwanych przychodów ze sprzedaży oraz nakładów kapitałowych. Ten optymizm przyczynił się do wzrostu Indeksu Głównego za ostatni kwartał o 9,5 punktu, do poziomu 109,5 pkt.

fot. mat. prasowe

Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej

Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej

Wśród głównych wskaźników, najbardziej znaczący wzrost pozytywnych opinii zaobserwowano w zakresie dostępności kredytowania. Trzy czwarte (74,7%) respondentów jest zdania, że kredyty dla ich firm są dostępne, co stanowi przyrost o 16,8 pkt. proc. w porównaniu z III kwartałem 2009 r. Najlepiej dostępność do kredytu oceniają przedsiębiorcy z Polski – pogląd taki wyraża aż 89% z nich. Jednocześnie ponad połowa (55,4%) menedżerów biorących udział w badaniu spodziewa się wzrostu przychodów ze sprzedaży w ciągu najbliższego roku w porównaniu z 45,3% takich odpowiedzi w III kwartale 2009 r. Dodatkowo 34,4% ankietowanych jest zdania, że ich spółki zwiększą nakłady kapitałowe w ciągu najbliższego roku.

Mniej niż jedna czwarta respondentów (23,1%) uważa, że obecny stan gospodarki krajowej ulegnie pogorszeniu w najbliższym półroczu. W III kwartale 2009 r. stwierdziło tak aż 41% badanych, można więc powiedzieć, że znacząco spadł odsetek pesymistów. Ponadto, kierownictwo wielu firm pozytywnie wypowiada się o prognozach finansowych spółek - połowa z nich (51,1%) uważa, że są one dobre; jest to wynik lepszy o 5,3 pkt. proc. w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Perspektywy finansowe Państwa firmy

Perspektywy finansowe Państwa firmy

„Niezależnie od fali badania widać, że najbardziej optymistyczne podejście do prognoz ekonomicznych mają Polacy. Prawie trzy czwarte polskich respondentów (74,3%) uważa, że ogólny stan gospodarki ulegnie poprawie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – co stanowi wzrost w porównaniu z wartością 51,2% odnotowaną w III kwartale 2009 r.” - stwierdza Adam Kołaczyk, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte. Najbardziej pesymistyczne opinie na najbliższe miesiące mają przedsiębiorcy z Chorwacji – gdzie tylko 7% respondentów wyraża optymizm co do poprawy stanu gospodarki, a aż 77% spodziewa się pogorszenia sytuacji w najbliższym półroczu.

Przy okazji obecnego badania, zadano respondentom dodatkowe pytanie dotyczące stosowania przez nich różnych elementów systemu zarządzania ryzykiem. Jak wynika z badania w celu ograniczania ryzyka firmy najczęściej tworzą zespoły audytu wewnętrznego oraz wdrażają procedury określające działania na wypadek wystąpienia różnych rodzajów ryzyk. Jednocześnie występują duże różnice w stosowaniu zarządzania ryzykiem pomiędzy poszczególnymi krajami. Stosowanie różnych technik ograniczania ryzyka najczęściej deklarują przedsiębiorstwa węgierskie, a po nich w następnej kolejności polskie. W dużo mniejszym stopniu używanie różnych elementów zarządzania ryzykiem jest deklarowane przez spółki czeskie, słowackie i chorwackie. „Polska wyróżnia się pozytywnie także pod kątem zarządzania ryzykiem. Nasze firmy przodują w stosowaniu procedur określających działania na wypadek wystąpienia różnych rodzajów ryzyk (77%), posiadaniu zespołów audytu wewnętrznego (77%) oraz w korzystaniu z ubezpieczeń od potencjalnych ryzyk biznesowych (57%)” - komentuje Adam Kołaczyk z Deloitte.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: