eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego IV kw. 2009

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego IV kw. 2009

2010-02-08 00:32

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego IV kw. 2009

Wskaźnik BIG © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z cyklicznego Raportu BIG przygotowywanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie 3 miesiące wyraźnie zwiększyło się bezpieczeństwo gospodarcze. Wskaźnik BIG wzrósł do poziomu 14,89 pkt i jest o 7,61 pkt wyższy niż podczas pomiaru wrześniowego.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2009

W najnowszej edycji Raportu BIG poświęconego bezpieczeństwu działalności gospodarczej, wskaźnik wzrósł we wszystkich ankietowanych grupach firm.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG

Wskaźnik BIG

Za przyrost ogólnej wartości wskaźnika w największej mierze odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni, wśród których zwiększył się on aż o 11,84 punktów. Jedynie w nieco mniejszym stopniu do wzrostu przyczynili się dostawcy usług finansowych, w wypadku których odnotowano wzrost o 8,97.

- Na początku 2010 roku obserwujemy wyraźną poprawę nastrojów związanych z bezpieczeństwem prowadzenia firm. Wzrost wartości wskaźnika BIG w ciągu ostatniego kwartału wyniósł rekordowe ponad 100%. Jest to największy przyrost odnotowany przez InfoMonitor od 2007 roku, odkąd realizowane jest badanie BIG – mówi Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor. – Równocześnie obserwujemy regularny spadek liczby przedsiębiorstw, które notują problemy z otrzymywaniem należności na czas - dodaje.

fot. mat. prasowe

Czy uważa Pan(i), że obecne prawo umożliwia sprawne odzyskiwanie zaległych należności?

Czy uważa Pan(i), że obecne prawo umożliwia sprawne odzyskiwanie zaległych należności?

Zdaniem ekspertów obserwując tak optymistyczne dane, niepokój może wzbudzać ocena stanu prawnego dotyczącego egzekwowania zaległych należności. Ponad połowa z przedsiębiorców (53%) negatywnie lub bardzo negatywnie ocenia możliwości odzyskiwania długów zapisane w regulacjach prawnych. W tej grupie przeważają dostawcy usług finansowych, wśród których aż 60% negatywnie ocenia obecny stan prawny. Dodatkowo co trzeci przebadany przedsiębiorca (33%), mówił o hamowaniu rozwoju firmy poprzez problemy z egzekwowaniem zaległych płatności.

Równocześnie niemal co piąta firma w Polsce (19%) przyznaje się do własnych problemów z terminowym regulowaniem należności. W największym stopniu ten problem dotyczy przedsiębiorców indywidualnych, wśród których aż 30% deklaruje zaleganie z płatnościami. Warto jednak podkreślić, że pomimo kryzysu finansowego, 79% polskich przedsiębiorców deklaruje terminowe wypełnianie należności finansowych. U znacznej większości przedsiębiorców (69%) zadłużenie wobec innych podmiotów, w ciągu ostatniego kwartału, pozostało na tym samym poziomie, a u 14% zmalało.

Informacje o badaniu
Raport BIG (Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej) zaczęto badać, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy InfoMonitor, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm – dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Do sierpnia 2009 r. nazwę wskaźnika określano jako BOG. We wrześniu 2009 zmieniono jego nazwę na wskaźnik BIG. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: