eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Technologie dostępu do Internetu VI 2008-VI 2009

Technologie dostępu do Internetu VI 2008-VI 2009

2009-12-26 01:40

Przeczytaj także: UKE: ceny dostępu do Internetu 2008

Dostęp za pomocą łączy xDSL

fot. mat. prasowe

Przyrost liczby łączy xDSL

Przyrost liczby łączy xDSL

Z analizy wynika, iż największy przyrost liczby konsumentów korzystających z usług szerokopasmowych za pomocą technologii xDSL odnotowano w okresie od czerwca 2008 roku do stycznia 2009 roku. W tym czasie przybyło ok. 170 tysięcy klientów usług szerokopasmowych. Znacznie niższy przyrost w tym segmencie technologicznym został odnotowany w kolejnym półroczu, co można tłumaczyć przynajmniej dwoma powodami. Pierwszym powodem było zwiększenie zainteresowaniem konsumentów usługami szerokopasmowymi dostarczanymi przez operatorów telewizji kablowych w związku z poszerzeniem przez nich oferty usług o usługi z wyższymi przepływnościami bitowymi. Warto również zwrócić uwagę, iż w tym okresie znacząco wzrosła liczba klientów korzystających z dostępu do Internetu przez sieci operatorów komórkowych 2G/3G. W skali zaledwie jednego półrocza przybyło blisko 700 tysięcy klientów tych usług. UKE domniemywa, iż część z nich również zrezygnowała ze stacjonarnego dostępu na rzecz mobilnego dostępu do Internetu.

Dostęp za pomocą łączy kablowych TVK

fot. mat. prasowe

Liczba łączy operatorów telewizji kablowych wykorzystywanych do świadczenia szerokopasmowego dostępu

Liczba łączy operatorów telewizji kablowych wykorzystywanych do świadczenia szerokopasmowego dostępu do Internetu

Raport UKE pokazuje, iż w stosunku rocznym dynamika wzrostu łączy TVK umożliwiających dostęp do Internetu kształtowała się na poziomie 18%. W porównaniu z technologią xDSL wzrost liczby dostępów szerokopasmowych zestawionych przez sieć telewizji kablowych wykazuje stabilną tendencję wzrostową. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że operatorzy ci oferują tańsze usługi w pakiecie przez co mogą skuteczniej pozyskiwać klientów oraz w późniejszym okresie łatwiej ich utrzymywać przy sobie. Oferują oni również z reguły wyższe przepływności. Dynamika przyrostu w stosunku półrocznym wyniosła odpowiednio około 9% okresie od czerwca 2008 roku do stycznia 2009 roku oraz ponad 8% w okresie od stycznia 2009 roku do czerwca 2009 roku.

Pozostałe technologie dostępu do Internetu stacjonarnego

Na koniec czerwca 2009 roku z dostępu szerokopasmowego opartego na technologiach dostępowych WLAN i LAN Ethernet korzystało blisko 400 tys. klientów.

fot. mat. prasowe

Liczba łączy w poszczególnych technologiach

Liczba łączy w poszczególnych technologiach

Zdaniem UKE za pozytywne należy uznać zjawisko zwiększania się liczby dostępów realizowanych z wykorzystaniem włókna światłowodowego, charakteryzujące się w badanym okresie dużą dynamiką wzrostową, jednakże wynika ona z niewielkie liczby tych łączy dotychczas obecnych na rynku. Liczba dostępów do usługi szerokopasmowej w tej technologii zbliżyła się do liczby dostępów realizowanych poprzez technologię bezprzewodową WiMax. Należy jednak stwierdzić, iż obydwie wymienione technologie w skali kraju stanowią nadal niszową część w ogólnej liczbie wszystkich technologii stosowanych przez operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

Spośród pozostałych technologii najpowszechniej stosowanymi są technologia WLAN Ethernet (59%) oraz LAN Ethernet (37%). Łącza światłowodowe oraz WiMax służące do dostarczania szerokopasmowego dostępu do Internetu stanowią zaledwie 2% ogólnej liczby usług szerokopasmowych w Polsce.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: